Co czai się w zmywarce?

04/10/2011

W domowych zmywarkach do naczyń coraz częściej można znaleźć... potencjalnie chorobotwórcze grzyby. Te mikroskopijne organizmy mają się tam dobrze mimo dużych wahań temperatury, odczynu pH oraz silnego zasolenia - twierdzą naukowcy na łamach "Fungal Biology".

Co czai się w zmywarce?
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Jesteśmy dziś coraz bardziej zależni od rozmaitego sprzętu domowego, np. zmywarek, pralek czy ekspresów do kawy. Wszystkie te urządzenia łączy jedna cecha: panuje w nich parna i gorąca atmosfera. W zmywarkach temperatury rosną nawet do 80 stopni C. W dodatku w każdym cyklu zmywania wykorzystywane są agresywne detergenty i silnie stężone sole.

Naukowcy, którzy skupili się na zmywarkach i obecności w nich niebezpiecznych organizmów, przebadali sprzęty w domach mieszkańców ponad stu miast na sześciu kontynentach. Aż w 62% zmywarek znaleźli grzyby! Najczęściej kryją się one za gumową uszczelką w drzwiczkach. W 56% próbek odkryli tzw. drożdże czarne z gatunku Exophiala dermatitidis oraz Exophiala phaeomuriformis. Oba te organizmy świetnie znoszą skrajne warunki - wysokie temperatury, duże stężenia soli, agresywne detergenty, a także zarówno kwaśny jak i zasadowy odczyn wody. Takiej kombinacji skrajnych właściwości nie odnotowano dotąd u grzybów.

Oba gatunki drożdży mogą powodować u człowieka choroby układowe. Często atakują płuca osób chorych na mukowiscydozę, choć również u ludzi zdrowych mogą wywoływać infekcje prowadzące do śmierci. Pojawienie się czarnych drożdży w naszych domach stanowi więc potencjalne ryzyko dla zdrowia - ostrzegają autorzy badania.

Zagrożenie to można obniżyć dzięki regularnemu czyszczeniu zmywarki.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!