Cytryna

10/10/2011

Te kwaśne owoce znajdują mnóstwo zastosowań podczas codziennego sprzątania. Z tego względu zawsze warto mieć ich kilka pod ręką.

Cytryna
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Niezastąpiony jest głównie sok z cytryny. Jednak - jak się okazuje - przydatna jest również jej skórka, i to wcale nie tylko jako dodatek do ciast.

Sok z cytryny. Doskonale odtłuszcza, delikatnie dezynfekuje, pomaga usuwać nalot z kamienia, ślady żelazka na ubraniach oraz niektóre plamy (np. z trawy). Neutralizuje przy tym nieprzyjemne zapachy.

Świetnie nadaje się do czyszczenia różnych powierzchni, w tym drewnianych (np. desek do krojenia, blatów), ze stali nierdzewnej (np. garnków), ceramiki łazienkowej (np. umywalek), wanien akrylowych oraz kuchenek mikrofalowych (zobacz: Czyszczenie kuchenki mikrofalowej). 

Jeszcze silniej działa zmieszany z solą, sodą oczyszczoną lub proszkiem do pieczenia. Można użyć go jako składnika papki, która z pewnością poradzi sobie z silnie zabrudzonymi czy pociemniałaymi fugami (zobacz: Czyszczenie fug i kafelków).

Sok z cytryny to również naturalny wybielacz, zwłaszcza w połączeniu z promieniami słonecznymi.

Skórka cytrynowa. Jej zapach odstrasza komary. Wystarczy przetrzeć odsłonięte miejsca ciała zewnętrzną stroną świeżej skórki cytrynowej, by skutecznie odstraszyć intruzy. Natomiast ususzona zapobiega pojawianiu się zapchu stęchlizny (zobacz: Jak pozbyć się zapachu stęchlizny?).

Podwójna moc. Sok z cytryny w połaczeniu z jej skórką potrafi zdziałać cuda! W duecie są idealne m.in. do odświeżania gąbek i ściereczek kuchennych (zobacz: Świeże gąbki i ściereczki kuchenne).

 

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Czy używałaś/-eś kiedykolwiek orzechów piorących?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!