Czyszczenie fug i kafelków

12/10/2012

Czyszczenie płytek łazienkowych czy kuchennych oraz fug prawdopodobnie nikomu nie kojarzy się z przyjemnością... Tak więc, kiedy już się za to weźmiemy, warto zrobić to szybko i skutecznie.

Czyszczenie fug i kafelków
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Wbrew pozorom, jest to możliwe!

Kafelki. Ich mycie jest stosunkowo proste. Do tego celu najlepiej przygotować roztwór wody z octem spirytusowym (2 łyżki octu na 0,5 litra wody) z dodatkiem kilku kropli ulubionego olejku eterycznego. Płytki należy przetrzeć gąbką zwilżoną w płynie, a następnie wytrzeć do sucha i wypolerować delikatną bawełnianą ściereczką. Tym samym roztworem można wymyć także kafelki na podłodze. Wystarczy przelać go do wiadra i przetrzeć nim podłogę za pomocą teleskopowego mopa oraz płaskiej końcówki z mikrofibry.

Równie skuteczny jest wodny roztwór amoniaku (pół szklanki amoniaku na 2 litry wody). Należy delikatnie nasączyć nim bawełnianą ściereczkę lub ręcznik papierowy, a następnie przetrzeć kafelki. Dzięki temu nabiorą połysku.

Fugi. To czynność, której nie trzeba powtarzać zbyt często, ale wymaga nieco więcej wysiłku. Przede wszystkim należy przygotować papkę z kilku łyżek sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia oraz niewielkiej ilości wody. W przypadku większych zabrudzeń zamiast wody można użyć octu spirytusowego lub soku z cytryny. Następnie papkę należy nałożyć na fugi, pozostawić na kilkanaście minut, a po tym czasie wyszorować starą szczoteczką do zębów lub wilgotną ściereczką. Resztki zmyć wodą.

Innym skutecznym sposobem na wyczyszczenie tłustych, zabrudzonych, pociemniałych czy zakamienionych fug jest przetarcie ich szczoteczką zamoczoną w amoniaku.

Oczywiście, jeżeli chcemy wyczyścić gruntownie całą kuchnię czy łazienkę, warto zacząć od wyszorowania fug, a dopiero później wymyć płytki ceramiczne.


Zobacz sodę oczyszczoną w Sklepie Wymiatam.com

Znajdź swój ulubiony olejek eteryczny w Sklepie Wymiatam.com

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Najbardziej lubię czytać porady na temat:

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!