Ekologicznie i profesjonalnie - wywiad

20/10/2012

Na rynku jest wiele firm sprzątających. Niektóre z nich wyróżnia to, że oferują swoim klientom porządki w duchu ekologicznym. Jedni są zachwyceni, inni nie dowierzają... Czy to możliwe?

Ekologicznie i profesjonalnie - wywiad
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Dla wielu osób skuteczne sprzątanie musi pozostawiać po sobie zapach chloru... Tymczasem obecnie, aby spełnić oczekiwania klientów, producenci środków czystości prześcigają się w coraz to nowych produktach, które gwarantują skuteczne działanie, a przy tym pozostają przyjazne dla środowiska. Po specjalistyczne linie tego typu preparatów coraz chętniej sięgają firmy sprzątające.

Czy jest to tylko chwilowy trend czy wymóg naszych czasów? I czy możliwa jest profesjonalna dezynfekcja, która nie przynosi szkody naszej planecie? Zapytaliśmy o to naszego eksperta.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Zdaniem eksperta

Sprzątanie to nie tylko błysk, ale przede wszystkim zdrowe życie!

Paulina Nowacka
Paulina Nowacka Właścicielka firmy sprzątającej Home&Office (homeandoffice.com.pl)

Kto najczęściej korzysta z usług firm sprzątających?

Zwykle inne firmy różnych branż, które wolą powierzyć utrzymanie porządku komuś, kto specjalizuje się w usuwaniu zabrudzeń i zanieczyszczeń. Dzięki temu oszczędzają czas i pieniądze, a jednocześnie mogą skupić się na ważnych dla siebie zadaniach.
Wśród naszych klientów są również osoby prywatne, które chcą żyć w czystym otoczeniu, ale brakuje im czasu na robienie porządków. One często zamawiają regularne sprzątanie np. raz w tygodniu. Są też tacy, którzy potrzebują od czasu do czasu sprzątania specjalistycznego, np. prania ekstraktorem lub czyszczenia szorowarką. Są to usługi, które każdy zamawia według własnych potrzeb, gdy tradycyjne sprzątanie nie wystarcza, aby np. szybko i dobrze wyprać kanapę.

Czy firma sprzątająca może być jednocześnie ekologiczna i skuteczna?

Według mnie firma sprzątająca musi być zarówno ekologiczna jak i skuteczna, gdyż sprzątanie to nie tylko błysk, ale przede wszystkim zdrowe życie! Tradycyjne środki do dezynfekcji, jak np. chlor, są oczywiście skuteczne, jednak w dużym stopniu zatruwają środowisko naturalne. Produkty ekologiczne są o wiele bardziej bezpieczne, chociaż łagodniejsze w działaniu, ale przecież nie zawsze potrzebujemy produktów, które są inwazyjne. Często wystarczy zwykły ocet, aby zdezynfekować powierzchnię lub usunąć przykry zapach z lodówki! Ważna jest przy tym systematyczność w utrzymaniu porządku: im częściej będziemy sprzątać łagodnymi środkami, tym mniejsze są szanse na to, iż pojawi się taki brud, który jest trudny do usunięcia.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których mamy do czynienia z większymi zanieczyszczeniami, z którymi delikatne preparaty sobie nie radzą...

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie ozonatora, który dezynfekuje, nie przynosząc skutków ubocznych dla środowiska.

Na czym polega usługa ozonowania i komu jest polecana?

Ozonowanie to ni mniej, ni więcej dezynfekcja. Proces ozonowania znany był dotychczas na naszym rynku głównie przy dezynfekcji klimatyzacji samochodowych, a teraz wkracza do mieszkań, biur oraz innych miejsc, gdzie istnieje potrzeba odświeżenia oraz neutralizacji bakterii, wirusów, grzybów. Polecam ją wszystkim tym, którzy nie mogą poradzić sobie z pleśnią na ścianach, meblach, podłogach, a także chcą odświeżyć biuro, mieszkanie, samochód. Także osobom z bardzo obniżoną odpornością, np. po chemioterapii, oraz alergikom, szczególnie przy alergii wziewnej, ponieważ ozonowanie skutecznie zabija roztocza kurzu domowego. Poza tym ozonowanie sprawdza się tam, gdzie dokuczają nieprzyjemne zapachy: po zalaniach, pożarach, zwierzętach. Wszędzie, gdzie mamy do czynienia ze środkami chemicznymi powodującymi skażenie.

Wszystko można poddać ozonowaniu?

Właściwie tak. Ozonujemy domy, mieszkania, magazyny, chłodnie, szpitale, gabinety lekarskie, kosmetyczne i fryzjerskie, pokoje hotelowe, domki letniskowe, siłownie, szatnie, bary, restauracje, samochody osobowe i ciężarowe, w tym naczepy -  plandeki, izotermy... Pamiętajmy jednak, iż nie zawsze potrzebujemy dezynfekcji pomieszczenia. W normalnych warunkach zwykłe wietrzenie przynosi najlepsze efekty! Są jednak sytuacje, kiedy samo powietrze nie pomaga, konieczna jest dezynfekcja, a wtedy usługa ozonowania doskonale poradzi sobie z problemem. 

Czy jest ona bezpieczniejsza niż tradycyjne chemiczne środki dezynfekujące?

Ozon jest bardzo silnym związkiem utleniającym, więc przy dużym stężeniu jest niebezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin. Powoduje silne podrażnienie błon śluzowych, zwłaszcza górnych i dolnych dróg oddechowych. Z tego powodu ozonowanie zawsze musi przebiegać pod ścisłą kontrolą. W dezynfekowanym pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie, zwierzęta ani rośliny do czasu, aż pomieszczenie nie zostanie całkowicie wywietrzone. Jednocześnie jednak ozon jest bardzo nietrwały, bardzo szybko następuje proces jego rozpadu, nie pozostawiając po sobie śladu, w przeciwieństwie do innych środków, które w mniejszym lub większym stopniu magazynują się w ziemi oraz pozostają w wodzie, powodując skażenie środowiska. Z tego względu ozonowanie jest z całą pewnością jest bardziej ekologiczne niż tradycyjne chemiczne środki dezynfekujące!
Dla potwierdzenia tych słów dodam, że w naturalnych warunkach ozon powstaje podczas wyładowań atmosferycznych. Wszystkim znany jest chyba zapach „oczyszczonego powietrza”, jaki często pojawia się po burzy.

Rozmawiała: Katarzyna Matusewicz

Komentarze ()

Sonda

Czy pracujesz w firmie przyjaznej środowisku?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!