Gliceryna

29/05/2012

Kto by pomyślał, że ten przezroczysty żel może znaleźć jakieś zastosowanie podczas domowych porządków? A jednak... I to nie jedno!

Gliceryna
Fot. WuWu| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Gliceryna to popularna nazwa glicerolu, najprostszego alkoholu trójwodorotlenowego. Jest doskonałym rozpuszczalnikiem tłuszczów.

Poza tym ma właściwości zmiękczające, nawilżające, natłuszczające oraz higroskopijne, co oznacza, że dobrze pochłania wilgoć. Z tego względu jest stosowana w garbarstwie do suszenia skór.

Gliceryna to popularna nazwa glicerolu, najprostszego alkoholu trójwodorotlenowego. Jest doskonałym rozpuszczalnikiem tłuszczów. Poza tym ma właściwości zmiękczające, nawilżające, natłuszczające oraz higroskopijne, co oznacza, że dobrze pochłania wilgoć. Z tego względu jest stosowana w garbarstwie do suszenia skór.
Glicerynę można wykorzystać też aby nadać miękkość delikatnym rzeczom z wełny i zamszu. W tym celu wystarczy do ostatniego płukania dodać dwie łyżki gliceryny.
Nadaje się ona również do pielęgnacji gumowych akcesoriów i obuwia (np. kaloszy). Utrzymają one swą elastyczność i połysk, jeżeli co jakiś czas przetrzemy je roztworem wody i gliceryny (łyżka gliceryny na 250 ml wody).
Glicerynę można kupić w każdej aptece. 

A w domu?

1. Nadaje miękkość delikatnym rzeczom, np. z wełny i zamszu. W tym celu wystarczy do ostatniego płukania dodać dwie łyżki gliceryny.

2. Pielęgnuje gumowe akcesoria i obuwie (np. kalosze). Utrzymają one swą elastyczność i połysk, jeżeli co jakiś czas przetrzemy je roztworem wody i gliceryny (łyżka gliceryny na 250 ml wody).

3. Chroni lustro przed pokrywaniem się parą wodną w gorącej, wilgotnej łazience, np. podczas brania prysznica lub kąpieli w wannie. Wystarczy po wymyciu luster przetrzeć je ściereczką z odrobiną tego żelu.

Glicerynę można kupić w każdej aptece.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Najbardziej lubię czytać porady na temat:

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!