Inteligentne sprzątanie

11/11/2011

Co jest ważne podczas robienia porządków? Wyrobienie sobie odpowiednich nawyków oraz konsekwencja, a po pewnym czasie zauważysz, że porządek... utrzymuje się sam.

Inteligentne sprzątanie
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Oto kilka wskazówek, które pomogą w łatwym, szybkim i bezstresowym sprzątaniu.

Sprzątaj na bieżąco. Daje to nie tylko lepsze efekty, ale także zajmuje o wiele mniej czasu niż oczyszczenie przestrzeni opanowanej przez wszechobecny bałagan. Porządkuj i odkładaj rzeczy na miejsce od razu po ich użyciu.

Zaplanuj porządki. Raz w tygodniu przejdź po całym domu, pomieszczenie po pomieszczeniu, i zapisz wszystko, co jest do zrobienia oraz czego będziesz potrzebować (np. żarówki do wymiany). Następnie przy każdym zadaniu dopisz datę, kiedy realnie jesteś w stanie je zrealizować. Dzięki sprzątaniu na bieżąco, z tygodnia na tydzień zadań do wykonania powinno być stopniowo coraz mniej.

Rozdziel obowiązki. Udział wszystkich domowników w sprzątaniu jest koniecznością, zwłaszcza w licznych rodzinach. Od najmłodszych lat dzieci powinny mieć przydzielone obowiązki (np. sprzątanie ze stołu po śniadaniu). Możesz też opracować grafik dyżurów sprzątania. Ograniczy to konflikty i usprawni pracę. Poza tym wymagaj, by każdy sprzątał po sobie na bieżąco.

Znajdź miejsce na wszystko. Każdy przedmiot w domu powinien mieć swoje miejsce. Dzięki temu bez trudu trafi zawsze tam, gdzie powinien. Tajemnica czystego domu tkwi przede wszystkim w inteligentnym przechowywaniu!

Wyrzucaj od razu to, co uznasz za zbędne. Każdy przedmiot w domu zajmuje miejsce. Im więcej rzeczy, tym mniej wolnej przestrzeni i tym łatwiej o bałagan. Gromadzenie wszystkiego „bo jeszcze może się przydać” jest największym wrogiem porządku! Sprzedawaj, oddawaj komuś lub wyrzucaj wszystko, czego nie używasz.

Pomyśl, zanim kupisz. Nowa poduszka, narzuta, kubek? Zanim zdecydujesz się wydać na cokolwiek pieniądze, zastanów się, czy naprawdę jest ci to potrzebne. Każdy nowy przedmiot zwiększa ryzyko bałaganu! Jeżeli uwielbiasz znosić do domu nowe rzeczy, to przynajmniej stosuj dwie zasady. Po pierwsze: nie kupuj nowej rzeczy, jeżeli stara jeszcze nadaje się do użytku. Po drugie: kupując jedną rzecz - jednej rzeczy się pozbywaj.

Rób porządek... przy okazji. Rozmawiając przez telefon możesz poukładać rzeczy na biurku, a czekając, aż zagotuje się woda w czajniku, możesz przetrzeć blat i wymyć zlew w kuchni. W ten sposób zaoszczędzisz swój cenny czas.

Zasmakuj w przyjemnościach. Sprzątając zgodnie z powyższymi wskazówkami będziesz mieć mnóstwo czasu na inne rzeczy, więc już teraz pomyśl na co przeznaczysz długie godziny zaoszczędzone na sprzątaniu!

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!