Jak opanować chaos?

07/09/2011

Znajomy widok? Czas wziąć się do pracy! Podczas porządkowania przestrzeni kluczowe znaczenie ma pozbycie się zbędnych przedmiotów. Zwykle nie jest to proste, bo nałogowi zbieracze myślą, że każda rzecz „jeszcze może się przydać” i bardzo trudno im się czegokolwiek pozbyć. Na początek warto więc posegregować przedmioty według kilku kategorii - to na pewno ułatwi podjęcie decyzji.

Jak opanować chaos?
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Do tego celu przydadzą się przynajmniej cztery duże pudła. Każde powinno mieć etykietkę z odpowiednim napisem:

Do sprzedania. To miejsce, gdzie wylądują wszystkie rzeczy, których nie używamy, a które są wciąż w dobrym stanie, mogą się jeszcze komuś przydać i - co więcej - zasilić domowy budżet. Sprzedawnie w serwisach internetowych (np. Allegro, eBay) jest dziś bardzo proste i praktycznie każdy - kto jeszcze nie wie jak to robić - może się tego nauczyć.
Poza tym do pudła z tą etykietą można też włożyć przedmioty na wymianę. W niemal każdym dużym mieście od czasu do czasu organizowane są imprezy, podczas których można wymienić się ciuchami, akcesoriami czy drobnym sprzętem. A jeżeli nic takiego w najbliższej okolicy akurat się nie odbywa, to warto taką przyjacielską czy sąsiedzką wymianę zorganizować samemu.

Do oddania. Tutaj powinno znaleźć się wszystko, co nie jest już nam potrzebne, a ktoś inny mógłby jeszcze z tego skorzystać. Jednocześnie warto się zorientować, czy w okolicy nie ma punktów, które przyjmują takie rzeczy. Mogą to być organizacje dobroczynne, charytatywne, kościelne, domy pomocą społecznej, biblioteki, szkoły, przedszkola, żłobki czy szpitale. Wystarczy zadzwonić i zapytać, czy, a jeżeli tak, to czego dana instytucja potrzebuje.

Do wyrzucenia. Miejsce na wszystko, co nie przyda się już nikomu: jest zniszczone, nie ma wartości sentymentalnej, a tylko zajmuje miejsce i powiększa istniejący chaos. Oczywiście, później rzeczy z tego pudła należy dodatkowo posegregować zgodnie z zasadmi selektywnej zbiórki odpadów: osobno papier, szkło, plastik, metal, itd.

Do naprawienia. Rzeczy, które trzeba skleić, zeszyć, przerobić czy odnowić. Z tej opcji należy jednak korzystać bardzo ostrożnie i zawsze wcześniej odpowiedzieć sobie na pytanie: „czy to naprawdę jest mi jeszcze potrzebne?” Jeżeli już zdecydujemy się coś tu umieścić, warto wyznaczyć sobie termin, kiedy daną rzecz naprawimy. W innym wypadku to pudło stanie się przechowalnią zniszczonych rupieci.

Być może na początku wiele osób będzie potrzebowało więcej pudeł, by ogarnąć wszechobecny bałagan. Czasem przydają się też pojemniki z etykietami:

Do odłożenia na miejsce. Ma sens, gdy mamy duży dom i chcemy uniknąć częstych wędrówek w jego odległe części, a także, gdy dana rzecz powinna znaleźć się w miejscu, które wciąż jeszcze jest zagracone.

Do zwrócenia. Miejsce na pożyczone rzeczy, które należy jak najszybciej oddać ich właścielom.

Brak decyzji. Jest to trochę niebezpieczne miejsce, bo prawdopodobnie początkowo wyląduje tam... większość rzeczy, które są odpowiedzialne za chaos panujący w domu. Osoby niezdecydowane powinny z tej opcji zrezygnować, bo wydłuży to znacząco czas sprzątania.

Dodatkowo każdy może tworzyć własne etykiety i mnożyć pudła (byle nie do granic absurdu!), jeżeli tylko pomoże mu to opanować istniejący chaos i odgracić przestrzeń. W końcu liczy się efekt!

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!