Kwas cytrynowy

13/03/2014

Przez większość osób stosowany głównie do celów kulinarnych, doskonale sprawdza się jako środek czyszczący. Ma właściwości wybielające, bez trudu usuwa osady nagromadzone na powierzchniach codziennego użytku: z czajnika, pralki, zmywarki, wanny i toalety.

Kwas cytrynowy
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Oto najczęstsze zastosowania kwasku cytrynowego w domu:

Usuwanie kamienia z pralki i zmywarki. Wsyp 3 łyżki proszku do pralki/zmywarki, a następnie włącz program prania/zmywania na 50-60 stopni C.

Usuwanie kamienia z ekspresu do kawy. Do pojemnika z wodą wsyp 2 łyżeczki kwasu cytrynowego i włącz ekspres. Powtórz cykl, płucząc samą wodą.

Usuwanie osadów po kawie i herbacie. Przygotuj ciepły roztwór z kwasu cytrynowego (2 łyżeczki na szklankę wody). Przetrzyj nim zabrudzone miejsca za pomocą wacika. W przypadku bardziej opornych osadów można użyć proszku nałożonego na wilgotną ściereczkę.

Usuwanie kamienia z czajnika. Napełnij czajnik wodą, dodaj 2 łyżki kwasu cytrynowego i doprowadź do wrzenia. Po ostudzeniu dokładnie wypłucz czajnik (zobacz również: Czajnik bez kamienia).

Czyszczenie stali nierdzewnej (np. kranów, zlewozmywaków). Przygotuj roztwór z 2 łyżeczek kwasu cytrynowego i 200 ml ciepłej wody. Nasącz nim ściereczkę i obłóż kran pokryty osadem z kamienia. Po kilkunastu minutach kamień się rozpuści, a kran będzie błyszczał jak nowy!

Czyszczenie wanny i umywalki. Napełnij wannę lub umywalkę niewielką ilością ciepłej wody, wsyp 2-3 łyżeczki kwasu cytrynowego, szybko wyszoruj i dokładnie wypłucz czyszczoną powierzchnię (zobacz również: Czysty relaks w czystej wannie). 

Czyszczenie toalety. Rozpuść 2-3 łyżki kwasu cytrynowego w szklance ciepłego octu spirytusowego. Zalej odpływ i odczekaj kilka minut. Dla lepszego efektu odpływ można wyszorować szczotką. Spłucz wodą.

Czyszczenie srebra (np. sztućców, świeczników, biżuterii). Namocz w roztworze, przyrządzonym z 1 łyżeczki proszku i 150 ml gorącej wody. Po kilku minutach opłucz, wytrzyj do sucha i wypoleruj miękką ściereczką. 

Kwas cytrynowy jest całkowicie biodegradowalny. Można go kupić w niemal każdym sklepie spożywczym, a także w ekologicznych sklepach internetowych, gdzie sprzedawany jest zwykle w bardziej opłacalnych, większych opakowaniach.

Źródło: EkoMama

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Czy stosowałaś/-eś kiedykolwiek kule piorące?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!