Mrówki

17/04/2012

Najbardziej uciążliwe są tzw. faraonki. To zmora zarówno domów jednorodzinnych, jak i w bloków mieszkalnych. W poszukiwaniu pokarmu są w stanie dostać się praktycznie wszędzie. Nie są też specjalnie wybredne - jedzą praktycznie wszystko to, co znajdą w kuchni. A co najgorsze - bardzo szybko się rozmnażają i budują ogromne kolonie, przez co są niezwykle trudne do wytępienia.

Mrówki
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Stosowanie chemicznych preparatów może być niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt, dlatego najlepiej zacząć od sprawdzonych naturalnych metod, które często są równie skuteczne, a przy tym przyjazne dla człowieka i środowiska.

Mrówki faraona - zwane potocznie faraonkami - są rude i niewielkie: mierzą od 1,5 do 4 mm. Aby się ich pozbyć najlepiej przygotować pułapkę z żółtka jajka, które jest ich przysmakiem. Ugotowane lub surowe żółtko należy zmieszać z boraksem w proporcji 10:1 i wyłożyć w pobliżu gniazda oraz w innych miejscach, gdzie pojawiają się intruzy. Trutkę należy wymieniać co 2-3 dni. Efekt powinien być widoczny po kilku tygodniach. Należy przy tym uważać, by do żółtka z boraksem nie dobrał się pies, kot lub inne domowe zwierzę.

Uwaga! W przypadku, gdy mrówki faraona zagnieżdżą się w bloku mieszkalnym konieczne jest działanie wszystkich lokatorów, aby się ich pozbyć.

Poza mrówkami faraona, istnieją też inne gatunki mrówek, które chętnie odwiedzają nasze domostwa. Najczęściej są czarne i większe od faraonek. Przychodzą głównie do niskich zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. Nie są one jednak tak uciążliwe i łatwiej się ich pozbyć. Nie należy ich zabijać, ponieważ są pożyteczne dla środowiska.

Przede wszystkim dobrze jest ustalić, którędy mrówki dostają się do domu czy mieszkania, i w tym miejscu oraz na trasach ich przemarszów, rozsypać mielony cynamon, suszoną kocimiętkę lub kawałki skórek cytrynowych. Zapachy te są dla mrówek drażniące, dzięki czemu powinny je szybko odstraszyć.

Innym sposobem pozbycia się nieproszonych gości jest przygotowanie specjalnej mikstury. Nalać do butelki ze spryskiwaczem 200 ml wody, 100 ml octu spirytusowego oraz 2-3 łyżki stołowe płynu do mycia naczyń. Dokładnie wymieszać i spryskiwać miejsca, gdzie pojawiają się nieproszeni goście. 

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!