Najważniejsze zasady przechowywania

20/01/2012

Masz właśnie wyjść z domu na ważne spotaknie i nagle myśl: „Przydałby się jeszcze ten czarny pasek!” Przeszukujesz więc w pośpiechu szuflady, półki, sterty ubrań i gazet... I nic. A im bardziej nie możesz znaleźć paska, tym bardziej wydaje ci się on niezbędny! W końcu - spocony, zirytowany i poważnie spóźniony - dajesz za wygraną... Znasz ten scenariusz?

Najważniejsze zasady przechowywania
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Dobra organizacja domu oraz sprawdzone techniki przechowywania sprawią, że nie będziesz już tracić energii i cennych chwil na nerwowe poszukiwanie ubrań i innych drobiazgów. Poza tym zyskasz spokój ducha oraz dużo czasu na to, co lubisz najbardziej!

Oto kilka zasad, które ułatwią życie:

Miejsce na wszystko i wszystko na miejsce. Każdy przedmiot w domu powinien mieć swoje miejsce i bezwzględnie powinien się tam znaleźć, gdy tylko skończymy go używać. Ważna jest przy tym konsekwencja. Problemy zaczynają się wówczas, gdy mamy za mało miejsca do przechowywania lub... za dużo przedmiotów. W pierwszym przypadku należy przeorganizować nieco niektóre pomieszczenia, natomiast w drugim - zdobyć się na trudną decyzję o odgraceniu domu (przydatne wskazówki znajdziesz w dziale: Domowe porządki - Odgracanie). 

Pudła - pudełeczka, kosze - koszyczki. Ukrywanie dprzedmiotów w różnego rodzaju pojemnikach sprawdza się w każdym pomieszczeniu. To nie tylko praktyczne. Dzięki połączeniu zamkniętych i otwartych akcesoriów do przechowywania można stworzyć naprawdę ciekawy efekt. Najważniejsze jednak, by na żadnym koszu czy pudełku nie zabrakło etykiety, która pozwoli szybko zorientować się, jaka jest ich zawartość, np. rachunki, czasopisma, klocki. Małe ozdobne pojemniki można ustawić na półce obok książek, natomiast duże najlepiej jest ukryć w szafie lub pod łóżkiem.

Sortowanie to podstawa! Zasada jest prosta: podobne przechowuj z podobnym. Rzeczy używane na co dzień trzymaj w najbardziej dostępnych miejscach. Dodatkowo wydziel w szafie półki na pościel, ręczniki, itp. W dużych, odpowiednio oznaczonych pudłach przechowuj rzeczy przydatne sezonowo, np. ubrania na lato, rzeczy na narty/snowboard, ozdoby choinkowe. Tak samo potraktuj ubrania, które zakładasz tylko na wyjątkowe okazje. Pudła z rzeczami, do których często zaglądasz, możesz ustawić na dole w szafie. Pozostałe postaw wysoko, by niepotrzebnie nie wpadały w ręce.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!