Miejsce, gdzie są przechowywane świeże produkty spożywcze - chcąc nie chcąc - przechodzi ich zapachem. Problem zaczyna się, gdy aromaty zaczynają się mieszać lub któryś z produktów zaczyna się niepostrzeżenie psuć...
Oczywiście, nie warto na to czekać. Przede wszystkim należy pamiętać o częstym przeglądaniu zawartości lodówki. Poza tym lepiej nie używać - zarówno do jej czyszczenia, jak i odświeżania - żadnych chemicznych preparatów, ponieważ mogą być one niebezpieczne dla zdrowia.
Oto lista rzeczy, które - wstawione do lodówki - pomogą walczyć z nieprzyjemnym zapachem, pochłaniając go, nie szkodząc przy tym zdrowiu:
Soda oczyszczona. Kilka łyżek sody należy umieścić w niewielkiej miseczce. Można też przyrządzić roztwór, wsypując 1-2 łyżki do szklanki wypełnionej 200 ml wody. W obu przypadkach sodę najlepiej wymieniać co 2 tygodnie.
Proszek do pieczenia. Łyżkę proszku należy nasypać na mały talerzyku. Wymieniać 2 co tygodnie.
Ocet spirytusowy. Raz w tygodniu można przetrzeć wnętrze lodówki wodą z octem zmieszanych w proporcji 1:1. Nie tylko usunie to brzydki zapach, ale także wyczyści i zdezynfekuje półki oraz ścianki. Dobrym sposobem na niechciane aromaty jest też wstawienie do lodówki niewielkiej miseczki z octem. Parujący płyn co jakiś czas należy uzupełniać.
Jabłko. Koniecznie przekrojone na pół lub pokrojone w ćwiartki. Należy wymieniać co 2 dni.
Świeżo zmielona kawa. Nasypać kilka łyżek do miseczki i wymieniać co 2 tygodnie.
Zmięte gazety. To dobry sposób, aby pozbyć się długotrwałych, uporczywych zapachów. Po wyjęciu wszystkich produktów i dokładnym wymyciu lodówki (np. wodą z octem) należy upchnąć na półkach pogniecione kartki i zostawić je na noc. Rano po niechcianych zapachach nie powinno być śladu.
Zobacz też: 6 kroków do idealnie czystej lodówki
KMSzanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj