Ocet spirytusowy

09/10/2011

Prawdopodobnie żadna gospodyni nie wyobraża sobie bez niego sprawnego prowadzenia domu. Przydaje się nie tylko do celów kulinarnych jako przyprawa zakwaszająca potrawy. Ostatnio jest szczególnie doceniany jako... uniwersalny środek czystości. Swoją popularność zawdzięcza skutecznemu działaniu oraz niskiej cenie.

Ocet spirytusowy
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Przede wszystkim nierozcieńczony ocet spirytusowy jest wielkim sprzymierzeńcem pań domu w usuwaniu osadu z kamienia, zarówno ze sprzętów kuchennych, jak i innych powierzchni. Dzięki niemu skutecznie wyczyścimy np. pralkę (zobacz: Czysta pralka bez chemii).

Świetnie nadaje się on też do mycia okien, szyb, luster, szklanych kabin prysznicowych. Jego zaletą jest to, że nie tylko czyści, ale także nadaje połysk, nie pozostawiając smug. W tym celu najlepiej zmieszać ocet z wodą w proporcji 1:1.

Sprawdza się także podczas czyszczenia powierzchni ze stali nierdzewnej (zobacz: Czyszczenie stali nierdzewnej), usuwania opornych plam na kafelkach w kuchni czy w łazience (zobacz: Czyszczenie fug i kafelków) oraz naklejek (zobacz: Ślady wesołej twórczości).

Pomoże nam pozbyć się przypaleń z emaliowanych garnków i patelni, a mieszając go z solą gruboziarnistą, uzyskamy świetny środek do wyszorowania zaschniętych resztek jedzenia z naczyń żaroodpornych (zobacz: Sposób na przypalone naczynia).

Poza tym ocet odtłuszcza i działa lekko dezynfekująco. Można go z powodzeniem stosować do wywabiania wielu plam (np. z potu), usuwania śladów kredek z tkanin, ścierania rys długopisu ze ściany, a także jako naturalny wybielacz. Powstrzymuje rozwój pleśni oraz usuwa przykre zapachy. Jeżeli przed pierwszym praniem wymoczymy w nim kolorowe ubrania, zabezpieczymy je przed farbowaniem.

Mimo tylu zalet, wiele osób unika stosowania octu podczas domowych porządków w obawie przed jego zapachem. Niesłusznie, bo ten bardzo szybko się ulatnia, już po kilku minutach nie ma po nim śladu! Można też zmieszać go z ulubionym olejkiem eterycznym lub cytrusami (zobacz: Cytrusowy płyn do czyszczenia), dzięki czemu jego zapach będzie mniej intensywny.

Warto dodać, że ten kwaśny płyn to - z chemicznego punktu widzenia - wodny roztwór kwasu octowego. Powstaje w wyniku fermentacji alkoholu. Ma charakterystyczny ostry, drażniący zapach. Dzięki temu odstrasza np. komary. Wystarczy natrzeć nim odsłonięte miejsca ciała, aby skutecznie zniechęcić intruzy (zobacz: Komary).

Ocet spirytusowy można kupić w każdym sklepie spożywczym. Występuje w posatci 6- i 10-procentowej. 

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!