Orzechy piorące

20/10/2011

Są nie tylko w 100% ekologiczne i niezwykle wydajne, ale również mają bardzo szerokie spektrum zastosowań. Można je wykorzystywać zarówno do prania ręcznego jak i w pralce. Nadają się też do mycia naczyń w zmywarce oraz czyszczenia złota i srebra, a wodą po ich użyciu można podlewać kwiaty!

Orzechy piorące
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Orzechy piorące pochodzą z Indii i Nepalu, gdzie od wieków były wykorzystywane do prania. Ich łupinki zawierają saponiny - związki chemiczne, które pienią się jak mydło i obniżają napięcie powierzchniowe wody. Mają właściwości zmiękczające i czyszczące.

Pranie. Nadają się do prania w każdej temperaturze (od 30 do 90 stop. C), choć ich skuteczność jest wyższa w ciepłej wodzie. Nie niszczą delikatnych tkanin. Do prania w pralce należy wrzucić bawełniany woreczek z 5-6 połówkami łupin. W przypadku prania ręcznego należy zalać 3-4 połówki łupin gorącą wodą, odczekać 15 minut, a następnie schłodzić wodę do odpowiedniej temperatury. Orzechy piorące są przy tym bardzo wydaje. Do prania w temperaturze 30-40 stop. C można ich użyć nawet 4 razy, a w temperaturze 60 stop. C średnio 2-3 razy. Szacuje się, że czteroosobowa rodzina, wstawiając pranie 2-3 razy w tygodniu, zużywa rocznie zaledwie 1 kilogram orzechów. Łatwo też poznać, że orzechy piorące się zużyły: robią się wówczas miękkie i przestają się pienić pod wpływem wody.

Zmywanie naczyń. Należy wrzucić 5 połówek łupin do koszyczka na sztućce i włączyć normalny program myjący.

Czyszczenie srebra i złota. Wystarczy wrzucić 7-8 połówek łupin do 100 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez ok. 5 minut. Do tak przygotowanego i ostudzonego wywaru należy wcisnąć sok z połowy cytryny, a następnie wyczyścić złoto lub srebro za pomocą szczoteczki do zębów umoczonej w roztworze.

Podlewanie roślin. Wielką zaletą orzechów piorących jest fakt, że są zupełnie nietoksyczne dla roślin, dzięki czemu wodę po ich użyciu można wykorzystać do podlewania kwiatów. Przy okazji pozbędziemy się drobnych insektów, np. mszycy.

Orzechy piorące dostępne są w sklepach ekologicznych, głównie internetowych. Po żużyciu należy wyrzucić je do kosza na odpady organiczne lub do pojemnika na kompost.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Czy używałaś/-eś kiedykolwiek orzechów piorących?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!