Schludny dom - lepsza kondycja

26/08/2011

Osoby, które mają czysto w domu są bardziej aktywne fizycznie niż bałaganiarze! Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy, a o wynikach ich badań poinformował serwis internetowy EurekAlert.

Schludny dom - lepsza kondycja
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Zespół badaczy z Uniwersytetu Stanu Indiana w St. Louis przebadał 998 Afroamerykanów w wieku od 49 do 65 lat, którzy brali udział w wieloletnim studium dotyczącym zdrowia tej grupy etnicznej. Jak wyjaśnia prowadząca badania NiCole Keith, Afroamerykanie są znacznie bardziej narażeni na choroby układu krążenia. Aktywność fizyczna może przeciwdziałać pojawieniu się czynników ryzyka tych schorzeń, takich jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze, a jeśli już wystąpią - łagodzić ich wpływ.

We wspomnianych badaniach naukowcy przeanalizowali związek między aktywnością fizyczną a różnymi czynnikami dotyczącymi domów i mieszkań badanych osób oraz ich najbliższej okolicy. Pod uwagę brano m.in. takie elementy jak ogólny stan budynków, stopień schludności, sposób umeblowania, jakość powietrza i hałas. W analizie uwzględniono też czynniki demograficzne, socjoekonomiczne, stan zdrowia badanych, jak również ich subiektywne opinie na temat własnego domu czy mieszkania oraz jego otoczenia.

Okazało się, że porządek panujący wewnątrz domów i mieszkań miał silniejszy związek z poziomem aktywności fizycznej badanych osób niż inne czynniki, uważane do tej pory za ważne w promowaniu ruchu! - Jeśli ktoś spędza dzień na ścieraniu kurzów czy praniu, to jest aktywny, nawet jeżeli nie pójdzie na 30-minutowy spacer - komentuje Keith.

Zdaniem badaczki, odkrycie to może wpłynąć na metody promocji aktywności fizycznej wśród mieszkańców miast. Dotychczas dużo uwagi przywiązywano do obecności chodników dla pieszych, ścieżek rowerowych i innych elementów otoczenia, mogących mieć wpływ na jej poziom. Jak ocenia Keith, działania te są wartościowe, ale nie można liczyć, że przyniosą efekt, jeśli ludzie nie będą aktywni w swoich domach.

Według autorów pracy, wyniki tych badań są zaskakujące, ale zarazem rodzą wiele pytań. Nie wiadomo na przykład, czy to warunki panujące w mieszkaniu danej osoby mają wpływ na jej aktywność fizyczną, czy też utrzymując porządek w domu ludzie po prostu więcej się ruszają. - A może osoby dbające o swoje ciało należą też do tych, które dbają o swoje mieszkanie? - zastanawia się Keith.

Tak czy inaczej, warto mieć porządek!

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Najbardziej lubię czytać porady na temat:

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!