Soda oczyszczona

30/09/2011

W laboratoriach chemicznych nazywana wodorowęglanem sodu. W domu jest wręcz niezastąpiona, głównie ze względu na wszechstronność zastosowań.

Soda oczyszczona
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Soda oczyszczona świetnie nadaje się do czyszczenia różnych przedmiotów, rozjaśniania pociemniałych fug (zobacz: Czyszczenie fug i kafelków), ścierania śladów kredek ze ściany (zobacz: Ślady wesołej twórczości), wywabiania niektórych plam (np. z potu, tłuszczu) oraz prania białych ubrań. To jednak nie koniec jej zalet.

Każda szanująca się gospodyni domowa wie, że ma ona silne właściwości pochłaniania nawet bardzo intensywnych zapachów. Naczynia lub deskę, na której kroiliśmy cebulę czy ryby, wystarczy wypłukać w wodzie z łyżeczką sody oczyszczonej, by po drażniącym aromacie nie pozostał ślad.

Wrzucając gąbki czy ściereczki kuchenne na kilka godzin do wody z 4 łyżkami sody oczyszczonej sprawimy, że odzyskają one świeży wygląd i zapach (zobacz: Świeże gąbki i ściereczki kuchenne).

To samo dotyczy obić mebli, które przeniknął dym papierosowy oraz nieprzyjemnych zapachów z legowiska zwierząt. Należy na noc (lub przynajmniej na kilka godzin) posypać tapicerkę sodą oczyszczoną, a rano usunąć proszek za pomocą odkurzacza. Pomoże ona także usunąć przykry zapach z obuwia (zobacz: Nieprzyjemny zapach z butów?).

Sodę oczyszczoną można też rozsypać równomiernie na dnie kociej kuwety, zanim nasypiemy do niej żwirku (zobacz: Dom bez kociego zapachu). Dzięki temu wokół nie będzie unosiła się charakterystyczna nieprzyjemna woń.

Soda przydatna jest również w przypadku zaschniętych lub przypalonych resztek potraw w żeliwnych garnkach i patelniach. Z łatwością można je usunąć, gotując w zabrudzonym naczyniu roztwór sody (1 łyżka na 1 litr wody). Kiedy woda przestygnie, należy wyszorować i dokładnie wypłukać naczynie (zobacz: Sposób na przypalone naczynia).

Sodę oczyszczoną można kupić w każdym sklepie spożywczym. W dużych opakowaniach dostępna jest w ekologicznych marketach, głównie internetowych. Należy pamiętać, by przechowywać ją w suchym i chłodnym miejscu.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Czy używałaś/-eś kiedykolwiek orzechów piorących?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!