Nazywana jest „białą śmiercią”. Lekarze są zgodni co do tego, że nie jest zbyt zdrowa i w codziennej diecie powinna być ograniczana. Mimo to warto posiadać jej większą ilość w domu, ponieważ jest idealna podczas... sprzątania!
Z chemicznego punktu widzenia sól to chlorek sodu. W przemyśle spożywczym wykorzystywany jest jako przyprawa i naturalny konserwant.
A oto ile zastosowań znajduje podczas codziennych porządków:
1. Mieszając ją z terpentyną tak, by powstała dość gęsta papka, uzyskamy doskonały środek do czyszczenia wanien żeliwnych (zobacz: Czysty relaks w czystej wannie). W ten sposób wanna będzie nie tylko czysta, ale i błyszcząca!
2. Gruboziarnista sól kuchenna z dodatkiem octu spirytusowego to świetna mieszanka do czyszczenia zaschniętych lub przypalonych resztek potraw na naczyniach emaliowanych oraz żaroodpornych (zobacz: Sposób na przypalone naczynia).
3. Solą możemy usunąć też nieestetyczny nalot z kawy i herbaty, powstający na łyżeczkach, kubkach czy szklankach.
4. Dzięki soli szybko i skutecznie wywabimy z tkanin plamy z kawy (zobacz: Kawa rozlana), kakao, wina oraz czerwonych owoców (zobacz: Winne plamy).
5. W wodnym roztworze soli z łatwością odświeżymy gąbki i ściereczki kuchenne, które straciły ładny wygląd i zaczęły brzydko pachnieć (zobacz: Świeże gąbki i ściereczki kuchenne).
6. Odrobina soli wsypana do butów pochłonie wilgoć, odświeży ich wnętrze i pomoże utrzymać je w doskonałym stanie (zobacz: Nieprzyjemny zapach z butów?).
7. Woda rozpuszczoną w niej z solą wchłonie też dokuczliwy zapach farby po malowaniu pomieszczeń (zobacz: Bez zapachu farby po malowaniu).
Sól można kupić w każdym sklepie spożywczym.
KMSzanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj