Sprzątanie w walce z alergią

17/09/2011

Wielu chorych na astmę jest uczulonych na mikroskopijne roztocza, które żyją w kurzu, pościeli czy pluszowych zabawkach. Jednak, jak wynika z brytyjskich badań, kupowanie specjalnych pokrowców na materace czy odkurzaczy dla alergików nie ma większego sensu.

Sprzątanie w walce z alergią
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Naukowcy z grupy badawczej Cochrane Collaboration przeanalizowali 54 wcześniejsze doświadczenia, przeprowadzone łącznie na grupie 3002 osób. Dotyczyły one wpływu na zdrowie specjalistycznego "przeciwroztoczowego" sprzętu - filtrów, odkurzaczy, środków czyszczących czy pokrowców.

Okazało się, że pod wpływem ich stosowania liczba roztoczy rzeczywiście się zmniejsza, ale nie jest to spadek znaczący. Ilość alergenów w przeciętnym domu przy stosowaniu takich metod i tak jest wystarczająco duża, aby wywołać reakcję alergiczną.

Z tego względu specjaliści zalecają proste metody postępowania - pranie pościeli w wysokiej temperaturze czy usuwanie pluszowych zabawek z łóżek dzieci. Pozwala to w 90% poprawić jakość życia uczulonych na roztocza astmatyków oraz ograniczyć potrzebę podawania leków.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Jak długo spisz w ciągu doby?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!