Zawsze czyste okulary

06/07/2011

Zadziwiające jest jak łatwo i szybko na okularach pojawiają się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. „Okularnicy” doskonale wiedzą, że nawet najdrobniejsze smugi na szkłach bywają irytujące, a co gorsza mogą ograniczać pola widzenia i męczyć oczy, dlatego tak ważna jest codzienna higiena okularów.

Zawsze czyste okulary
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Najlepiej, by osoby noszące szkła zawsze miały przy sobie ściereczkę z mikrofibry. Doskonale usuwa ona zabrudzenia i nie pozostawia smug. Jednocześnie warto zainwestować w specjalny płyn antystatyczny, który pomoże pozbyć się uporczywych tłustych śladów. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy nie zawiera on amoniaku lub alkoholu, które mogą niszczyć powłokę szkieł, zwłaszcza tych z antyfefleksem. Jeżeli chcemy mieć pewność, że akcesoria do czyszczenia okularów są bezpieczne, najlepiej wybrać się po nie do optyka.

Raz na na kilka dni warto wymyć okulary pod ciepłą (ale nie gorącą!) bieżącą wodą, by dokładnie usunąć brud i tłuszcz, gromadzące się w zgięciach i innych zakamarkach. Do tego celu najlepiej użyć płynu do mycia naczyń lub delikatnego mydła w płynie. Szkła należy myć ostrożnie, wykonując palcami poziome ruchy. Oprawki, a zwłaszcza nosek i zauszniki, gdzie najczęściej zbierają się zanieczyszczenia, można wyczyścić miękką szczoteczką do zębów. Należy jednak przy tym uważać, by nie porysować szkieł! Po dokładnym spłukaniu, okulary powinno się wytrzeć do sucha miękką bawełnianą szmatką, tak by nie pozostały na nich żadne smugi. Lepiej nie używać do ich wycierania ręcznika papierowego, papieru toaletowego czy chusteczek higienicznych, które mogą pozostawiać na szkłach niewielkie włókna, a nawet drobne rysy.

Okularów nie należy nigdy kłaść na soczewkach. Najlepiej od razu po zdjęciu z nosa schować je do etui. Dzięki temu nie tylko nie będą się niepotrzebnie kurzyły, ale także unikniemy przypadkowego uszkodzenia czy nerwowych poszukiwań, kiedy okażą się naprawdę potrzebne.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!