Barwny posiłek dla niejadka

16/01/2012

Niejadki można zachęcić do zdrowszego jedzenia, dbając tylko i wyłącznie o kolor na talerzu. Jak obliczyli naukowcy, szczególnie atrakcyjne dla dzieci są kompozycje pokarmów złożone z siedmiu różnych elementów w sześciu kolorach.

Barwny posiłek dla niejadka
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Barwne posiłki wydają się dzieciom bardziej atrakcyjne niż dorosłym, którym z reguły na talerzu wystarczają trzy elementy i tyleż kolorów - przekonują naukowcy z Cornell University (CU) w styczniowym "Acta Paediatrica".

Do tych wniosków Brian Wansink i jego współpracownicy z CU i z London Metropolitan University doszli po doświadczeniu, w którym 23 dzieciom w wieku od 9 do 11 lat oraz 46 dorosłym pokazywali pełnowymiarowe zdjęcia 48 posiłków w różnych kombinacjach. Porcje różniły się liczbą pozycji na talerzach i sposobem rozmieszczenia.

- To, co podoba się dzieciom bardzo różni się od tego, co działa na rodziców - podkreśla Brian Wansink, ekspert w dziedzinie zachowań żywieniowych z CU. - Nasze badanie pokazuje, jak wprowadzić zmiany, aby brokuły i ryby zaczęły się wydawać małym Julkom i Szymkom bardziej apetyczne niż kiedykolwiek wcześniej.

- W porównaniu z dorosłymi dzieci wolą talerze, na których jest więcej elementów i barw. Chodzi również o to, by poszczególne produkty ułożone były dookoła talerza w wyraźne wzory - opowiada naukowiec. Dla odmiany dorośli wolą jedzenie pośrodku talerza.

- O ile większość badań dotyczących preferencji pokarmowych u dzieci i dorosłych koncentrowała się dotąd na smaku, zapachu i składzie, teraz zebraliśmy wyniki pokazujące, że na ludzi wyraźnie wpływa też kształt, wielkość i fizyczny wygląd pokarmu, który jest im prezentowany - dodaje.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Czy zwracasz uwagę na wygląd posiłków?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!