Ekologiczne przyjęcie

28/08/2011

Motywów dziecięcych balów może być nieskończenie wiele. Dzieci i opiekunów ogranicza właściwie tylko ich własna wyobraźnia. Księżniczki, piraci, statek skarbów, podwodny świat, a może... eko-przyjęcie? Podpowiemy, jak je zorganizować. Ten modny temat jest nie tylko pretekstem do doskonałej zabawy, ale także pomaga rozwijać świadomość ekologiczną najmłodszych. A co najważniejsze, po imprezie nie zostanie góra odpadów, które zanieczyszczą środowisko naturalne!

Ekologiczne przyjęcie
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Do eko-przyjęcia należy dobrze się przygotować. Najlepiej zacząć już kilka tygodni wcześniej.

Zaproszenia. Do wydrukowania zaproszeń najlepiej wykorzystać papier pochodzący z recyklingu, a jeszcze lepiej wysłać je drogą elektroniczną. Zaproszenia, wraz z informacją, że będzie to przyjęcie ekologiczne, powinno dotrzeć do adresata przynajmniej dwa tygodnie wcześniej. Goście też będą potrzebowali czasu, by się do niego przygotować, np. kupić prezent, zrobić kostium czy choćby zarezerwować sobie termin w kalendarzu.

Dekoracje. Jeżeli jest taka możliwość, eko-przyjęcie dobrze zorganizować na świeżym powietrzu, np. w ogrodzie. Wówczas nie będą potrzebne żadne specjalne ozdoby, bo sama natura będzie najlepszą dekoracją. Natomiast do przyozdobienia domu można wykorzystać... śmieci. To nie żart. Na przykład stare, niepotrzebne płyty kompaktowe powieszone na odobnych wstążkach będą się mieniły i stworzą wręcz dyskotekowy klimat, doskonale zastępując lustrzaną kulę. Do przygotowania transparentów i innych dekoracji najlepiej wykorzystać papier przetworzony lub to co akurat mamy pod ręką, np. stare tekturowe pudełka, magazyny, gazety. Wykazując się odrobiną wyobraźni można zrobić z nich piękne, niepowtarzalne ozdoby. Na przykład obrus wykonany z szarego papieru z wyklejonymi kolażami z czasopism uświetni każde przyjęcie. Oczywiście, po wykorzystaniu papierową dekorację należy oddać na makulaturę.

Kostiumy. Podobnie jak dekoracje, mogą powstać z odpadów lub skarbów natury znalezionych podczas spaceru. Strojem może być płachta materiału lub papieru z ponalepianymi liśćmi czy kostium kosmity z puszek po napojach. Liczy się kreatywność! Ważne jest przy tym, by przebierając się za Eko Dzieciaka nie niszczyć przyrody, np. nie zrywać gałęzi, liści czy kwiatów.

Jedzenie. Powinno być podane na prawdziwej zastawie, a nie na jednorazowych plastikowych czy papierowych naczyniach. Mimo iż są one wygodne, to po wykorzystaniu - w najlepszym przypadku - trafiają do pojemników do segregacji odpadów, albo - co gorsza - na wysypisko śmieci. To samo dotyczy sztućców. Pamiętaj też by przekąski wyłożyć na dużych talerzach zamiast brudzić wiele małych. Będzie mniej sprzątania i mniej zmywania, a to oznacza oszczędność czasu i wody! Wśród potraw powinna znaleźć się głównie żywność organiczna, najlepiej pochodząca od lokalnych dostawców. Produkty najlepiej kupić w dużych, zbiorczych opakowaniach. To nie tylko duża oszczędność, ale także mniej śmieci. Zamawiając catering, należy zwrócić uwagę, aby były to dania zdrowe, jak najmniej przetworzone, nie zawierające sztucznych konserwantów czy barwników. Wyjdzie to na zdrowie zarówno dzieciakom jak i środowisku.

Prezenty. Uprzedzając gości, że organizmujemy przyjęcie ekologiczne, można zasugerować, by dostosowali się do narzucenego motywu przewodniego. Dzięki temu wiele osób zrezygnuje z pakowania prezentu lub użyje do tego celu papier pochodzący z recyklingu. Solenizant czy jubilat może też poprosić, by prezenty były w jakiś sposób związne z ekologią albo nawet zrobić własną listę prezntów, oczywiście ekologicznych. Może znaleźć się na niej np. ładowarka na energię słoneczną, książki o ochronie środowiska, zestaw do urządzenia własnego ogródka. Ułatwi to gościom wybór, a obdarowanemu pomoże jeszcze lepiej dbać o środowisko.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!