Imiona, które... poprawiają apetyt

12/04/2012

Twój maluch grymasi, gdy serwujesz mu warzywa? Jest na to rada - zacznij nadawać marchewkom i pomidorom chwytliwe imiona, jak np. "Marchewka Rentgenowskiego Wzroku" czy "Eksplodujący Pomidor" - radzą amerykańscy naukowcy.

Imiona, które... poprawiają apetyt
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Badacze z Cornell University doszli do takich wniosków po przebadaniu grupy 186 czterolatków. Okazało się, że gdy maluchom nakładano na talerze "Marchewki Rentgenowskiego Wzroku" (czyli wzroku, jakim dysponuje Superman) zjadały ich niemal dwa razy więcej niż wówczas, gdy serwowano im po prostu "marchewkę".

Co więcej, nadawanie warzywom chwytliwych imion daje długotrwałe korzyści - dzieci, które spróbowały "Marchewki Rentgenowskiego Wzroku" jadły później o 50% więcej marchwi, nawet gdy nikt nie wspominał jej ciekawego imienia.

- Czy to będzie „Groszek Mocy” czy „Brokułowe Drzewo Dinozaurów”, nadawanie warzywom zabawnych imion sprawia, że dzieci uważają jedzenie ich za większą frajdę. I zdaje się, że to działa nawet następnego dnia - wyjaśnia główny autor pracy, Brian Wansink.

Badacze uważają, że podobne sztuczki mogą dawać efekty również u starszych dzieci. - Stosuję ten chwyt ze swoimi pociechami i wygląda na to, że to co pobudza ich wyobraźnię pobudza również ich apetyt - mówi inny autor pracy, Collin Payne.

Co ciekawe, badacze uzyskali zbliżone wyniki w badaniach na dorosłych. Obserwacje prowadzone w restauracji wykazały, że gdy filet z ryby morskiej przemianowano na "Soczysty Włoski Filet z Ryby Morskiej" jego sprzedaż wzrosła o 28%, a klienci przyznawali mu o 12% wyższe noty za smak.

Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na dorocznym spotkaniu School Nutrition Association w Waszyngtonie.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!