Jak nauczyć dziecko segregować odpady?

30/03/2012

Dzieci zwykle bardzo chętnie pomagają w domu. Z pewnością polubią też segregowanie śmieci. Wystarczy kilka prostych zabiegów, by stało się ono dla nich naprawdę proste i przyjemne!

Jak nauczyć dziecko segregować odpady?
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Oto kilka wskazówek, jak ułatwić dzieciom segregację odpadów:

Naucz dziecko rozróżniać odpady. To pierwszy krok do nauki segregowania śmieci. Dziecko musi widzieć różnicę między szkłem, plastikiem, papierem i metalem. Później można iść dalej i nauczyć malucha odróżniać np. szkło bezbarwne i kolorowe. 

Korzystaj z łatwo dostępnych pojemników. Ustaw je w takim miejscu, aby dzieci bez problemu mogły do nich dosięgnąć. Jednocześnie powinny być one dobrze zabezpieczone, aby maluch nie zrobił sobie krzywdy, np. zrzucając na siebie ich zawartość. 

Na pojemnikach - zamiast napisów - umieść obrazkowe symbole odpadów. To ogromne ułatwienie dla maluchów, które jeszcze nie umieją czytać.

Bawcie się! Pozwól dziecku samodzielnie ozdobić kosz na odpady. Możecie na przykład wspólnie wyciąć z samoprzylepnego kolorowego papieru symbole segregowanych odpadów i ponaklejać je na pojemnikach.

Zachowaj cierpliwość. Na początku dziecku mogą mylić się symbole na pojemnikach czy tworzywa, z jakich wykonane są odpady, jednak już po kilku czy kilkunastu dniach dziecko powinno zacząć je bez problemu rozróżniać. Traktuj ten trening raczej jako zabawę niż przymus, aby nie zrazić małego ekologa do segregowania śmieci i chwal go za każdym razem, gdy uda mu się wrzucić butelkę czy puszkę do odpowiedniego pojemika.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Czy segregujesz śmieci?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!