Jak wychować małego ekologa?

13/08/2012

Żyjemy w czasach, w których troska o środowisko naturalne przestaje być kaprysem, a staje się koniecznością. Nasze dzieci muszą mieć świadomość, że to od nich będzie zależało, na jakiej planecie będą żyły kolejne pokolenia. A odpowiedzialność za to, by je tego na nauczyć spoczywa na rodzicach.

Jak wychować małego ekologa?
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Podpowiemy, jak się do tego zabrać:

Zacznij od kołyski. Nie musisz czekać, aż dziecko podrośnie, by wprowadzać w życie eko-zasady. Już od pierwszych dni życia można zrobić wiele, by maluch zaczął nabierać ekologicznych nawyków. Rozważ, czy zamiast jednorazowych pieluch i chusteczek nawilżanych, nie lepiej zainwestować w pieluchy tetrowe albo pieluchy i myjki wielokrotnego użytku (zobacz: Dzieciństwo bez jednorazówek). Kupuj też ubranka i kocyki wyłącznie z organicznych materiałów. To nie tylko bardziej ekologiczne, ale i zdrowsze dla dziecka.

Stwórz eko-dom. Zamiast kupować drogie toksyczne detergenty, przekonaj się do octu spirytusowego, sody oczyszczonej i boraksu. Jeżeli wolisz klasyczne środki czystości, wybieraj te ekologiczne. Im mniej chemii, tym lepiej!

Oszczędzaj i ucz oszczędzać. Woda, prąd, gaz - dziecko musi się dowiedzieć, że to wszystko ma swoją cenę, a marnowane - zanieczyszcza środowisko. Naucz malucha wyłączać światło, gdy wychodzi z pokoju, wyciągać z gniazdka nieużywane ładowarki oraz inne elektroniczne sprzęty, a także zakręcać wodę podczas mycia zębów. Wieszajcie razem wyprane rzeczy na sznurku, zamiast wrzucać je do suszarki.

Segreguj śmieci razem z dzieckiem. To nic trudnego, chociaż z początku może wydawać się dużym wyzwaniem (zobacz: Jak nauczyć dziecko segregować odpady?). A jeżeli sam masz jakiekolwiek wątpliwości, co nadaje się do recyklingu, a co nie, to koniecznie przeczytaj poradnik o tym jak segregować śmieci.

Nie wyrzucaj, ale naprawiaj. Nie przyzwyczajaj dziecka do tego, że jak coś się zniszczy, to należy to wyrzucić, bo kupienie nowej rzeczy jest prostsze nie naprawienie starej. Dotyczy to zabawek, ubrań oraz innych przedmiotów codziennego użytku. Wyrzucanie powiększa sterty śmieci na wysypiskach i emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, a czasem naprawa okazuje się... dziecinnie prosta. Wystarczy tylko trochę dobrych chęci i inwencji twórczej, a stare rzeczy nie tylko mogą odzyskać dawny blask, ale także... zyskać nowe zastosowanie. Poza tym zawsze, gdy to tylko możliwe kupuj rzeczy używane zamiast nowych. A te, które przestały wam służyć, oddawaj potrzebującym lub sprzedawaj na aukcjach internetowych. 

Zrezygnuj z plastiku. Postaraj otaczać się materiałami organicznymi: drewnem, papierem, lnem, bawełną... Kupuj jak najmniej plastikowych przedmiotów, bo to one najdłużej się rozkładają i najbardziej zanieczyszczają środowisko. Sastępując plastikowy pojemnik na drugie śniadanie metalowym w znacznym stopniu przyczyniamy się do zredukowania gazów cieplarnianych! Przekonaj więc siebie i maluchy, że przedmioty codziennego użytku i zabawki też mogą być eko!

Załóż ogródek. Wykorzystaj przestrzeń, którą masz wokół domu i zacznij hodować warzywa i owoce. Dodatkowo możesz zacząć zbierać deszczówkę i założyć kompostownik. To uświadomi dziecku, że w przyrodzie nic nie ginie. Jeżeli nie masz domu z ogródkiem, posadź zioła w doniczkach i postaw na parapecie. Razem podlewajcie rośliny i patrzcie, jak rosną (zobacz: Mały zielony świat).

Wspieraj aktywność fizyczną. I to najlepiej na świeżym powietrzu! Zabierz dziecko na spacer do parku lub lasu, pojedźcie razem za miasto na rowerach, a w weekend wybierzcie się pod namiot na pobliski kemping. To nie tylko lepsze niż siedzenie przed komputerem czy telewizorem, ale także uświadamia, jak wiele zawdzięczamy naturze.

Dawaj przykład. Czegokolwiek byś nie mówił i tak najważniejsze jest to, co robisz, dlatego sam żyj ekologicznie, a twoje dziecko będzie żyło tak samo! I pamiętaj, że liczy się każdy, nawet najmniejszy gest.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!