Jak zaprzyjaźnić dziecko z książkami?

09/10/2015

Wielu rodziców wciąż nie docenia korzyści, jakie niesie codzienne czytanie dziecku książek, a specjaliści podkreślają, że warto zacząć już... w pierwszych miesiącach ciąży!

Jak zaprzyjaźnić dziecko z książkami?
Fot. WuWu| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Około 23. tygodnia ciąży płód zaczyna wyraźnie słyszeć. Czytając noworodkowi po urodzeniu te same bajki czy wiersze, z pewnością rozpozna on zarówno melodię głosu rodziców, jak również wypowiadane słowa, a nawet całe frazy! I chociaż niewiele jeszcze z tego zrozumie, to znana lektura sprawi, że poczuje się bezpiecznie.

Dla każdego coś innego
Niemowlęta najchętniej będą słuchały prostych rymowanek i wierszyków, a starsze dzieci, które potrafią skupić uwagę na dłużej, na pewno zainteresuje fabuła bajki lub baśni. Najlepiej, aby maluch sam wybrał książeczkę, która mu się podoba i którą chce czytać - nie warto na siłę przekonywać go do „lepszej” lektury, ponieważ może go to zniechęcić. Ważna jest też cierpliwość, bo dzieci często w nieskończoność chcą oglądać te same obrazki lub zadają wiele pytań dotyczących treści. Podczas czytania należy zachować spokojny, ciepły, niski ton głosu. Można też dodatkowo kołysać lub tulić dziecko w ramionach. 

Poduszeczka do czytania
Nie tylko treść, ale również forma lektury musi być dobrana odpowiednio do wieku. Pierwsze książeczki powinny mieć formę miękkich „poduszeczek” lub posiadać tekturowe czy plastikowe kartki. Uchroni je to przed zbyt szybkim zniszczeniem. Mogą też być rodzajem interaktywnej zabawki, która nie tylko będzie zachęcać do czytania, ale także - pobudzać zmysły maluszka. Z czasem można zmieniać książeczki na coraz bardziej  „dorosłe”. Od początku należy jednak wpajać maluszkowi, że książek nie wolno niszczyć: rysować po nich czy drzeć kartek. 

Inspirujące wyciszenie 
Codzienne czytanie to jedna z najlepszych inwestycji w rozwój dziecka: wyrabia ono wrażliwość, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, podnosi sprawność intelektualną, a przy okazji sprawia wiele radości oraz jest ciekawym i inspirującym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem. Z tego względu warto ze wspólnego czytania uczynić codzienny rodzinny rytuał. Najlepiej zarezerwować na tę czynność kilkanaście minut przed snem. Pozwoli to dziecku się wyciszyć. Po pewnym czasie maluch będzie z niecierpliwością oczekiwał na czas wspólnej lektury, a później bez większych problemów zaśnie. Ważna jest jednak przy tym konsekwencja.

Dobry przykład
Wychowanie małego czytelnika nie jest trudne, jeżeli rodzice wykazują autentyczne zainteresowanie książkami. Dzieci nie tylko uwielbiają naśladować dorosłych, ale również wyczuwają szczere intencje. Zatopiony w ulubionej lekturze rodzic może często nieświadomie pomóc zaprzyjaźnić się maluchowi z książkami.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Dawanie dziecku klapsów:

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!