Mały pacjent

11/04/2016

Wizyta u lekarza jest zwykle dla dziecka dużym przeżyciem, a dla rodziców nie lada wyzwaniem. Niektóre rzeczy warto zaplanować z wyprzedzeniem, by przebiegła sprawnie i bezstresowo.

Mały pacjent
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Często duże znaczenie ma pierwsze spotkanie z lekarzem, mimo iż dziecko jest wtedy niemowlakiem. Może się zdarzyć, że to, w jakiej atmosferze przebiegnie, zadecyduje o nastawieniu dziecka do kolejnych wizyt.

Również później rodzice powinni unikać stwierdzeń typu: “Nie bój się”, “Nie będzie bolało”, „Doktor nie zrobi ci krzywdy”. Paradoskalnie, takie słowa wzbudzają u dziecka lęk. Najlepiej traktować regularne wizyty u lekarza jako coś naturalnego.

Ważna jest również współpraca z lekarzem i dokładne słuchanie jego poleceń. 

Podczas wizyty warto mieć ze sobą:
- zapasową pieluszkę;
- kolorową zabawkę (np. grzechotkę), najlepiej taką, której dziecko jeszcze nie widziało - wzbudzi one większe zaintersowanie i skutecznie odwróci uwagę od badań.

Dziecko najlepiej ubrać w wygodny i luźny strój, który można łatwo i szybko zdjąć oraz założyć (np. bluzę na zamek błyskawiczny i spodenki na gumce). Pośpiech i nerwowe rozpinanie guziczków może wzbudzić u dziecka niepotrzebny niepokój. Rozbierając i ubierając dziecko należy uśmiechać się i przemawiać do niego łagodnym, ciepłym głosem.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Dawanie dziecku klapsów:

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!