Mały zielony świat

25/05/2012

Rośliny to naturalne oczyszczalnie powietrza. Usuwają z niego dwutlenek węgla i inne szkodliwe substancje, a w zamian uwalniają tlen i parę wodną. Niestety, w mieście często brakuje zielonych miejsc. Nie musi tak jednak być. Wystarczy, że każdy zadba o przestrzeń wokół siebie...

Mały zielony świat
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

... a wówczas także w miejskiej dżungli zrobi się zielono. Przynajmniej na parapecie lub balkonie.

Zwłaszcza dziecięcy pokój to miejsce, gdzie powinno znajdować się wiele roślin. Można przenieść je z innego pokoju. Należy przy tym jednak unikać roślin trujących i niebezpiecznych dla zdrowia, tj. difenbachia, wilczomlecz nadobny (tzw. gwiazda betlejemska), kroton, anturium, bluszcz, oleander, kaktusy. Na dziecięcym parapecie natomiast z pewnością sprawdzą się: paprotka, kalatea, storczyk, fiołek trójbarwny. 

Jeszcze lepiej zasadzić roślinki samemu. To nic trudnego, a jest przy tym dużo zabawy. Można np. samodzielnie stworzyć własny ogródek ziołowy, który będzie nie tylko pięknie wyglądał, pachniał, ale i... dobrze smakował.

Do zasadzenia roślin potrzebne będą:
- doniczka
- ziemia do kwiatów
- nasiona lub bulwy
- konewka
- łopatka
- grabki.

Codzienne podglądanie kiełkujących roślin jest wielką frajdą. Ale uwaga! O roślinki trzeba dbać: podlewać, sprawdzać czy nie mają za mało słońca albo nie jest im za chłodno (np. podczas zimnych nocy na balkonie). 

Rada dla opiekunów: Sadzenie i pielęgnowanie roślin rozwija w dzieciach świadomość ekologiczną, a dodatkowo uczy wrażliwości na przyrodę oraz odpowiedzialności za żywy byt w najbliższym otoczeniu. Warto umożliwić dzieciom odbycie tej lekcji!

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!