Sztuczny smak w ładnym opakowaniu

16/10/2012

Dzieci od najmłodszych lat mają bardzo łatwy dostęp do "śmieciowego jedzenia", głównie w automatach i sklepikach szkolnych, ale nie tylko. Maluchy spotkają się z niezdrową, wysoko przetworzoną żywnością również w przedszkolach, a nawet w domu!

Sztuczny smak w ładnym opakowaniu
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Dzieci wybierają zwykle produkty w atrakcyjnych opakowaniach, przyciągające wyglądem, nazwą, zapachem i smakiem, które jednak oszukują ich zmysły. Tak zwana „żywność śmieciowa” to nie tylko puste kalorie, ale także duże ilości soli, cukrów, tłuszczów utwardzonych, sztucznych dodatków do żywności oraz konserwantów.

Popularne wśród dzieci chipsy, batoniki, żelki, lody, gumy do żucia, napoje gazowane czy energetyczne mogą zawierać substancje normalnie nieprzeznaczone do bezpośredniego spożycia! W dodatku tego typu produkty przyzwyczajają najmłodszych konsumentów do sztucznie wykreowanych połączeń smakowych, które nie mają nic wspólnego ze smakami występującymi w naturze.

Zgodnie z prawem, wszystkie produkty dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej są bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka. Nie zawsze obowiązująca standaryzacja żywności jest jednak korzystna, zwłaszcza dla najmłodszych. Co więcej, skład wielu produktów często odbiega od oczekiwań i preferencji konsumentów, którzy w badaniach konsumenckich jako niepożądane wskazali konserwanty, wzmacniacze smaku i zapachu, sztuczne barwniki i aromaty, tłuszcze utwardzone oraz skrobię modyfikowaną.

- To rodzice powinni kształtować u dzieci już od najmłodszych lat nawyk czytania etykiet i wybierania wartościowych produktów spożywczych. Nawyki żywieniowe nabyte w dzieciństwie często bowiem determinują późniejsze wybory - mówi Aleksandra Wysocka, Marketing Manager FRoSTA.

Badania naukowe wykazały, że zbyt wysokie spożycie barwników popularnych w produkcji słodyczy i napojów kolorowych może mieć negatywny wpływ na zdrowie konsumentów. Z tego względu Komisja Europejska zmniejszyła dopuszczalne poziomy w środkach spożywczych substancji takich jak: E104, E110, E122 czy E124.

- Dodatki do żywności i konserwanty obecne w artykułach spożywczych sprawiają, że żywność zawsze wygląda i smakuje tak samo, niezależnie od pory roku. Dzieci nie mają więc możliwości poznania oryginalnych smaków, zapachów i barw występujących w stanie naturalnym, nieprzetworzonym - dodaje Aleksandra Wysocka.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!