Weź sprawy w swoje ręce!

30/08/2011

Niezależnie od tego, czy rodzice od najmłodszych lat pozwalają ci gospodarować swoim kieszonkowym, czy wciąż jeszcze na to czekasz, możesz wziąć sprawy w swoje ręce. Jest wiele rzeczy, które pozwolą zarobić ci na drobne przyjemności albo pozyskać nowe przedmioty, a przy okazji - przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Weź sprawy w swoje ręce!
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Oto kilka pomysłów: 

Zbieraj makulaturę. Pomyśl ile niepotrzebnych gazet, magazynów, broszur, ulotek reklamowych czy papierowych opakowań ląduje codziennie w koszu na śmieci czy - w najlepszym wypadku - w pojemniku do segregacji odpadów. Zbieraj więc makulaturę i oddawaj ją do skupu surowców wtórnych. Każdy kilogram to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt groszy.

Sprzedawaj puszki po napojach. Wykonane są z aluminium, które jest cennym surowcem wtórnym, dzięki czemu wiele firm chętnie je skupuje. Po wypiciu napoju nie wyrzucaj puszki do kosza, tylko zgniataj ją i odkładaj do osobnego pojemnika, a gdy nazbierasz ich więcej - sprzedaj.

Wymieniaj się. Ile masz w szafie ubrań, z których wyrosłeś, znudziły ci się albo po prostu nie lubisz? To samo dotyczy zabawek? Zorganizuj spotkanie dla grupy przyjaciół. Niech każdy przyniesie przedmioty, które chciałby wymienić na nowe. W ten sposób możecie nie tylko dobrze się bawić, ale także unikniecie kupowania kolejnych rzeczy. Do ich wyprodukowania potrzebna jest najczęściej woda oraz energia, zwiększająca emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. Poza tym produkcja przemysłowa często pociąga za sobą również skażenie chemiczne gleby, wody i powietrza.

Rada dla opiekunów: Zachęcaj dziecko do inicjatyw proekologicznych. Zarobienie pierwszych własnych pieniędzy czy rozwijanie więzi społecznych może być w tym przypadku świetną motywacją. Ważne jednak, by jednocześnie dziecko zdawało sobie sprawę z tego, że zarabiając czy wymieniając się, pomoga chronić planetę przed zanieczyszczeniem. Pomóż więc znaleźć mu punkt, który skupuje surowce wtórne czy zorganizować spotkanie i wspieraj je w działaniach na rzecz Ziemi.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!