Apiterapia, czyli zdrowie z ula

01/10/2015

Miód pszczeli przez wieki był nazywany „eliksirem życia” ze względu na swoje niezwykłe właściwości.

Apiterapia, czyli zdrowie z ula
Fot. Shutterstock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

W medycynie ludowej stosowano go w celu wzmocnienia odporności, wspomagająco w okresach przemęczenia, apatii i przygnębienia. Był niezastąpiony w leczeniu przeziębień, kataru i kaszlu, a także stymulowaniu aktywności fizycznej i umysłowej. Uważano, że przyspiesza przemianę materii i przeciwdziała anemii.

Dzięki właściwościom antybakteryjnym i antyseptycznym używano go także zewnętrznie do okładów na oparzenia, odleżyny, trudno gojące się rany. 

Dziś wiele cudownych właściwości miodu udaje się potwierdzić naukowo. Zawiera on duże ilości naturalnych cukrów (glukoza, fruktoza), soli mineralnych i witamin. Z tego względu jest cenionym składnikiem odżywczym i naturalnym lekiem. Specjaliści apiterapii, czyli leczenia miodem, zalecają spożywanie codziennie ok. 70 - 100 gram (4 - 5 łyżek) miodu. 

Można słodzić nim herbatę (zamiast cukru), smarować pieczywo, dodawać do domowych wypieków lub... jeść prosto ze słoiczka. Wszystko jednak z umiarem, bo oprócz doskonałego smaku i sprawdzonych właściwości leczniczych, miód jest dość kaloryczny. 100 gram złocistego przysmaku zawiera aż 330 kcal. 

Miód powstaje z zebranego przez pszczoły nektaru kwiatowego lub spadzi. Apiterapeuci, na podstawie pochodzenia miodu, rozróżniają jego właściwości. Do najpopularniejszych w lecznictwie należą: 

Miód lipowy - o żółto-zielonkawym kolorze i gorzkim posmaku, jest uważany za jeden z najbardziej wartościowych pszczelich wyrobów. Ma silne działanie antyseptyczne. Jest stosowany w stanach podgorączkowych i chorobach przebiegających z podwyższoną ciepłotą ciała. Wspomaga leczenie przeziębień. Działa lekko uspokajająco i nasennie.

Miód gryczany - ma dość ostry smak i ciemnobrązową barwę. Stosowany jest w stanach wyczerpania, apatii i przygnębienia. Ma właściwości uspokajające. 

Miód akacjowy - zalecany w leczeniu przeziębienia. Wspomaga trawienie i przemianę materii. 

Miód spadziowy - zawiera żywice i olejki eteryczne drzew liściastych lub iglastych. Wspomaga układ krążenia, oddechowy, trawienny. Stosowany jest w przeziębieniach, astmie na tle alergicznym, kłopotach z wypróżnianiem.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!