Banan kontra HIV

19/02/2012

Zawarta w bananach lektyna może chronić przed zakażeniem wirusem HIV - informuje "Journal of Biological Chemistry".

Banan kontra HIV
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Lektyny to białka lub glikoproteiny występujące głównie w roślinach. Jedną z nich jest BanLec. Można ją uzyskać z bananów. Naukowcy z University of Michigan Medical School ustalili, że BanLec potrafi powstrzymać łańcuch reakcji, związanych z zakażeniem wirusem HIV równie skutecznie, co dwa stosowane obecnie leki (T-20 i Maraviroc). Lektyna ta wiąże się z typowym dla wirusa białkiem gp120, blokując jego działanie.

Lektyny to białka lub glikoproteiny występujące głównie w roślinach. Jedną z nich jest BanLec, którą można uzyskać z bananów. Naukowcy z University of Michigan Medical School ustalili, że BanLec potrafi powstrzymać łańcuch reakcji, związanych z zakażeniem wirusem HIV równie skutecznie, co dwa stosowane obecnie leki (T-20 i Maraviroc). Lektyna wiąże się z typowym dla wirusa białkiem gp120, blokując jego działanie.
Zdaniem autorów badań, BanLec może znaleźć zastosowanie między innymi jako składnik preparatów chroniących przed wirusem do stosowania miejscowego, na przykład żeli. W niektórych afrykańskich krajach liczba nowych zakażeń 2,5 raza przekracza liczbę osób, które otrzymują leczenie przeciwwirusowe. Tymczasem badania nad szczepionką wciąż nie przynoszą wyników.
Choć prezerwatywy mogą skutecznie chronić przed wirusem, nie zawsze są konsekwentnie i we właściwy sposób stosowane. zwłaszcza w ubogich krajach. Dlatego kobiety także powinny mieć możliwość zabezpieczania się przed zakażeniem. Jak oceniają specjaliści, gdyby 20% zagrożonych miało dostęp do środka zabezpieczającego przed zakażeniem o skuteczności nie przekraczającej 60%, liczba zakażonych zmalałby o 2,5 miliona w ciągu trzech lat!
Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zdaniem autorów badań, BanLec może znaleźć zastosowanie między innymi jako składnik preparatów chroniących przed wirusem do stosowania miejscowego dla kobiet, np. żeli intymnych.

W niektórych afrykańskich krajach liczba nowych zakażeń 2,5-krotnie przekracza liczbę osób, które otrzymują leczenie przeciwwirusowe. Tymczasem jak dotąd badania nad szczepionką wciąż nie przynoszą oczekiwanych wyników. Z kolei prezerwatywy mogą skutecznie chronić przed wirusem, jednak nie zawsze są konsekwentnie i we właściwy sposób stosowane, zwłaszcza w ubogich krajach. Jak oceniają specjaliści, gdyby 20% zagrożonych miało dostęp do środka zabezpieczającego przed zakażeniem o skuteczności nawet nie przekraczającej 60%, liczba zakażonych zmalałby o 2,5 miliona w ciągu trzech lat!

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!