Biodiesel z... brudnej wody

16/01/2012

Naukowcy z uniwersytetu UTAD w Vila Real (Portugalia) opracowali formułę produkcji biodiesla z tłuszczu pochodzącego z wody po myciu naczyń. Nowa technologia skierowana jest zarówno dla lokali gastronomicznych, jak i klientów indywidualnych.

Biodiesel z... brudnej wody
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Wynaleziona przez portugalskich konstruktorów metoda odzyskiwania tłuszczów z brudnej wody bazuje na ekologicznej skrzynce nazwanej Green Box’em. Urządzenie, które można zamontować pod zlewem, przepuszcza ścieki, separując czystą wodę od tłustych substancji. Te odkładane są w specjalnym zbiorniku.

- Skumulowana substancja tłuszczowa nadaje się doskonale do wyrobu biodiesla, dzięki czemu wynalazek zapewnia oszczędność oraz służy ochronie środowiska naturalnego, gdyż zużyte tłuszcze spożywcze są niebezpieczne dla zbiorników wodnych - poinformował prof. Joao Barroso, kierownik zespołu badawczego.

Za pośrednictwem nowego urządzenia możliwe jest też odfiltrowywanie dużych ilości wody ze ścieków powstających przy zmywaniu naczyń na skalę masową. Wynalazek cieszy się już zainteresowaniem firm portugalskiego sektora gastronomiczno-hotelarskiego.

- W związku z zapotrzebowaniem tej branży rozpoczęliśmy już prace nad większymi modelami Green Box’u, adekwatnymi dla restauracji oraz zakładów żywienia zbiorowego - obiecuje prof. Joao Barroso.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Czy pracujesz w firmie przyjaznej środowisku?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!