Cała energia ze słońca i kokosów

26/09/2011

W języku malajskim palma kokosowa nazywana jest "drzewem tysiąca zastosowań". Mieszkańcy Wysp Tokelau będą mogli wkrótce dopisać jeszcze jedno, ponieważ od połowy przyszłego roku zamierzają czerpać 100% energii z kokosów i słońca - podaje United Press International.

Cała energia ze słońca i kokosów
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Wyspy Tokelau to terytorium zależne od Nowej Zelandii. Tworzą je trzy atole koralowe: Atafu, Nukunonu i Fakaofo, znajdujące się mniej więcej w połowie drogi między Hawajami a Nową Zelandią. Zamieszkuje je około 1,5 tysiąca osób. Zgodnie z nowym planem 93% energii będzie pozyskiwane z promieniowania słonecznego, a pozostałe 7% z oleju kokosowego. Ta druga metoda będzie wykorzystywana wówczas, gdy niebo zakryją chmury lub zapotrzebowanie będzie przewyższało produkcję.

Dostarczane z Nowej Zelandii paliwa kopalne wciąż będą mogły być używane w pojazdach mechanicznych i niektórych sprzętach kuchennych, jednak cała reszta będzie napędzana energią odnawialną - zapowiedział Foua Toloa, szef rządu Tokelau.

Z badań przeprowadzonych na wyspach wynika, że do sprawnego funkcjonowania każdy z trzech atoli będzie potrzebował dziennie od 20 do 30 litrów oleju kokosowego, czyli około 200 orzechów kokosowych. Na obszarze obfitującym w palmy kokosowe nie jest to jednak trudne do zrealizowania.

Przejście na energię odnawialną jest dla mieszkańców Tokelau sprawą priorytetową. Najwyższej wzniesiony punkt na wyspach liczy sobie jedynie pięć metrów nad poziomem morza, są więc one szczególnie narażone na zalanie, a tymczasem spalanie paliw kopalnych systematycznie przyczynia się do podnoszenia się poziomu okolicznych wód. Z obecnych wyliczeń wynika, że mieszkańcy takich wysp jak Tokelau, Tuvalu, Kiribati czy Malediwy mogą stać się niebawem pierwszymi uchodźcami klimatycznymi.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!