Cebula zamiast sztucznych konserwantów

22/04/2012

Ze względu na własności przeciwutleniające i antybakteryjne, składniki cebuli mogą być stosowane jako naturalne konserwanty żywności - wykazali naukowcy z Hiszpanii. Wyniki ich badań opublikowało pismo "International Journal of Food Science and Technology".

Cebula zamiast sztucznych konserwantów
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Naukowcy z Politechniki Katalońskiej oraz Uniwersytetu w Barcelonie zbadali własności flawonoidów zawartych w różnych odmianach cebuli. Okazało się, że związki te hamują wzrost bakterii odpowiedzialnych za psucie się żywności oraz zatrucia pokarmowe bakteriami, np. Bacillus cereus, Staphylococcus aureus czy Listeria monocytogenes.

Flawonoidy są roślinnymi związkami organicznymi znanymi ze swego korzystnego wpływu na zdrowie. Ze względu na działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne mogą odgrywać ważną rolę w zapobieganiu chorobom układu krążenia oraz niektórym nowotworom.

Najnowsze badania dowodzą, że związki te mają teraz szansę stać się naturalną alternatywą dla sztucznych konserwantów żywności, stosowanych w przemyśle spożywczym. Nie tylko hamują one rozwój bakterii, ale mogą też opóźniać utlenianie tłuszczów w emulsjach będących połączeniem wody i oleju, tj. majonez czy margaryna.

Co więcej, występujące w cebili związki siarki również mają własności prozdrowotne i przeciwbakteryjne. Związki te są lotne i uwalniają się przy nacięciu warzywa. Odpowiadają za jego charakterystyczny smak i aromat oraz za łzawienie oczu.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!