Ekologiczne podlewanie

26/08/2011

Rośliny nie tylko poprawiają estetykę domu czy ogrodu, ale także produkują niezbędny do życia tlen, nawilżają powietrze oraz pochłaniają dwutlenek węgla i inne szkodliwe substancje z otoczenia. Świadomie gospodarując wodą, możemy mieć to wszystko praktycznie za darmo!

Ekologiczne podlewanie
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Każdego dnia do podlewania roślin w domu i ogrodzie przecietnie zużywamy ok. 10 litrów wody. Do tego celu nie trzeba jednak stosować wody bezpośrednio z kranu. Oto, pięć prostych pomysłów, skąd można ją czerpać:

Deszczówka. To najtańszy sposób na pozyskiwanie wody do podlewania kwiatów. Wystarczy zainwestować w odpowiednią beczkę i ustawić ją pod rynną. Na mniejszą skalę deszczówkę można zbierać także na balkonie czy tarasie, ustawiając w odsłoniętym miejscu konewkę lub pojemnik. Deszczówka ma też inną zaletę: nie zawiera chloru i nie musimy odstawiać jej na kilka godzin przed podlaniem nią roślin.

Woda po wymyciu warzyw i owoców. Warzywa i owoce, zwłaszcza w dużej ilości, najlepiej myć w misce, a nie pod bieżącym strumieniem. Po pierwszym płukaniu warto wymienić wodę, by upewnić się, że warzywa i owoce są naprawdę czyste, a zużytą wodę - wykorzystać do podlewania roślin.

Woda, która zostaje po ugotowaniu jajek. Podlewanie nią roślin, to nie tylko oszczędność wody, ale też wykorzystanie naturalnego nawozu. Podczas gotowania jajek ze skorupek uwalniają się bowiem substancje odżywcze, które korzystnie wpływają na wzrost roślin. Oczywiście, przed podlaniem kwiatów, wodę należy całkowicie wystudzić.

Woda po kąpieli. W przeciętnej wannie mieści się ok. 60 litrów wody. Przynajmniej jej część można wykorzystać do podlewania roślin w domu i w ogrodzie, oczywiście, pod warunkiem, że nie ma w niej płynu do kąpieli lub innych detergentów, które mogłyby zaszkodzić kwiatom.

W oczekiwaniu na ciepłą wodę. Odkręcając kran, często odczekujemy kilka sekund, by zleciała zimna woda. W ten sposób każdego dnia tracimy bezpowrotnie nawet kilka litrów wody. Wstawiając w tym czasie pod kran niewielki pojemnik możemy zbierać wodę do podlewania kwiatów.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!