Goździki - korzenne nuty w kuchni

08/10/2015

Należą do najstarszych przypraw w dziejach ludzkości. Chińczycy stosowali je już 300 lat p.n.e. Wspomina je również Marco Polo w swoim dzienniku z podróży.

Goździki - korzenne nuty w kuchni
Fot. WuWu| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Przyprawą są wysuszone zamknięte jeszcze pąki kwiatowe goździkowca korzennego, wiecznie zielonego drzewa, uprawianego m.in. w Tanzanii, Indonezji, Brazylii i na Madagaskarze.

Goździki to jedna z najbardziej aromatycznych przypraw korzennych. Posiadają silny zapach oraz lekko piekący smak. Swój ciemnobrunatny kolor zawdzięczają suszeniu i odymianiu. Wchodzą w skład wielu klasycznych mieszanek przyprawowych.

Stosuje się je jako przyprawę do deserów, ciast oraz innych wyrobów cukierniczych i ciastkarskich, dżemów, konfitur, kompotów, sosów owocowych. Są również niezastąpionym dodatkiem do napojów alkoholowych: likieru, ponczu, grzanego wina i piwa (zobacz: Wieczór z grzanym piwem - przepis).

Jednak to nie wszystko, bo goździki świetnie sprawdzają się również jako przyprawa do bardziej wytrawnych potraw, m.in. dań z grzybów, drobiu, baraniny, dziczyzny, wieprzowiny oraz ryb (np. marynowanych śledzi). Wzbogacają też smak kiszonek.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Mój ulubiony kulinarny afrodyzjak to:

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!