Należą do najstarszych przypraw w dziejach ludzkości. Chińczycy stosowali je już 300 lat p.n.e. Wspomina je również Marco Polo w swoim dzienniku z podróży.
Przyprawą są wysuszone, zamknięte jeszcze pąki kwiatowe goździkowca korzennego - wiecznie zielonego drzewa, uprawianego m.in. w Tanzanii, Indonezji, Brazylii, na Komorach i Madagaskarze.
Goździki to jedna z najbardziej aromatycznych przypraw korzennych. Posiadają niezwykle intensywny zapach oraz ostry, lekko piekący, gorzkawy smak. Swój ciemnobrunatny kolor zawdzięczają suszeniu i odymianiu. Wchodzą w skład wielu klasycznych mieszanek przyprawowych.
Stosuje się je jako przyprawę do deserów: ciast oraz innych wyrobów cukierniczych i ciastkarskich, dżemów, konfitur, kompotów, słodkich sosów owocowych. Są również niezastąpionym dodatkiem do napojów alkoholowych: likieru, ponczu, grzanego piwa i wina (zobacz: Wieczór z grzanym piwem - przepis).
Jednak to nie wszystko, bo goździki świetnie sprawdzają się również jako przyprawa do bardziej wytrawnych potraw. Podnoszą walory smakowe m.in. dań z grzybów, drobiu, baraniny, dziczyzny czy wieprzowiny. Są niezbędnym komponentem marynat rybnych (np. marynowanych śledzi) i przetworów mięsnych. Wzbogacają też smak kiszonek.
KM
Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj