Guma nieprzyczepna

13/11/2011

Natrafiamy na nią w kawiarniach, chwytając od spodu krzesło, pod blatami biurek, wgniecioną w chodnik albo na podeszwach własnych butów. Guma do żucia łatwo się przykleja i trudno rozkłada, a jej usuwanie to zajęcie dla wyjątkowo cierpliwych.

Guma nieprzyczepna
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Zdaniem prof. Elke Arendt z University College Cork (UCC), problemowi można zaradzić, produkując gumy w wersji biodegradowalnej.

Normalnie gumę do żucia robi się z kauczuku syntetycznego z dodatkiem zmiękczaczy, substancji słodzących i aromatycznych. Kauczuk syntetyczny jest ciągliwy, łatwo przywiera do różnych powierzchni i opiera się działaniu wielu środków czyszczących. Zatem, aby zmniejszyć przylepność gumy do żucia, trzeba zmienić strukturę chemiczną jej kauczukowej bazy.

Należy jednak pamiętać, że to właśnie kauczuk odpowiada za tak ważne cechy gumy, jak zapach, podatność na żucie i czas przydatności do spożycia. Dlatego wyzwaniem dla producentów jest stworzenie gumy nieprzywierającej, która będzie ulegać rozkładowi, ale nie będzie pozbawiona smaku produktu tradycyjnego.

Prof. Arendt i jej zespół ze School of Food and Nutritional Sciences na UCC podjęła to wyzwanie i opracowała proces produkcji gumy, której głównym składnikiem są białka zbóż. Modyfikuje się je za pomocą odpowiednich dodatków i technologii, które zwiększają ich elastyczność. Technologię opatentowano, a uczelnia prof. Arendt szuka firm, które wprowadzą produkt na rynek.

Pomysł na gumę "zbożową" zrodził się, gdy prof. Arendt pracowała nad zbożowymi produktami bezglutenowymi, zastępując białko pszenicy innymi białkami, zachowując przy tym ich kleistość i elastyczność.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

A jak pozbyć się tradycyjnej gumy, gdy już nam się do czegoś nam przyklei? Zobacz: Przyklejona - zamrożona.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!