Jak poprawić sobie nastrój?

20/09/2015

Niedługo pożegnamy kalendarzowe lato... Dla wielu osób oznacza to przygnębienie, charakterystyczne dla okresu jesienno-zimowego. Mamy jednak dobrą wiadomość: chandrę można pokonać.

Jak poprawić sobie nastrój?
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Pogorszenie nastroju pojawia się zwykle po lecie i trwa do wiosny. Wiąże się to przede wszystkim z mniejszą ilością światła: dni stają się krótsze, wcześniej zapada zmierzch, rzadziej świeci słońce. Co więcej, zimne, pochmurne dni nie zachęcają do spacerów. Mniejsza aktywność fizyczna sprawia, że przybywa kilogramów, co jeszcze bardziej pogarsza humor i... kondycję.

Wysiłek uszczęśliwia
Zimą nie tylko nie trzeba, ale nawet nie należy rezygnować z z regularnej aktywności ruchowej. Tym bardziej, że ruch na świeżym powietrzu wspomaga czynność układu odpornościowego, reguluje pracę serca i układu krążenia, a także... poprawia nastrój. Podczas wysiłku fizycznego mózg wytwarza endorfiny, substancje chemiczne nazywane „hormonami szczęścia”, które działają odprężająco i uspokajająco.

Z badań naukowców wynika, że najlepiej ćwiczyć w godzinach popołudniowych, kiedy organizm osiąga największą wydolność mięśniową i krążeniową. Warto przy tym pamiętać, że zawsze rodzaj i natężenie wysiłku powinno być dostosowane do możliwości ćwiczącego, a przed wyjściem na stok i przypięciem nart konieczna jest kilkunastominutowa rozgrzewka.

 Syropoterapia, czyli...
... z sezonową chandrą pomogą walczyć też syropy. Ich owocowy smak nie tylko przywodzi na myśl słodki zapach lata, ale również leczy! Doskonale widziały o tym nasze babcie, które miały domowe recepty na wiele zimowych przypadłości. Jesienią i zimą syropy najlepiej dodawać do gorącej herbaty lub rozcieńczać je ciepłą wodą. 

Syrop malinowy – na przeziębienie i poprawę nastroju. Maliny hamują rozwój bakterii chorobotwórczych i zabezpieczają przed wchłanianiem toksyn. Mają również działanie odżywcze, opóźniają proces starzenia organizmu, usuwają szkodliwe produkty przemiany materii.

Syrop z owoców leśnych – ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Zawiera żelazo, potas i witaminę C. Dzięki napotnemu działaniu pomaga także złagodzić gorączkę.

Syrop z kwiatów czarnego bzu – na ból głowy i migrenę. Można go również podawać jako środek wzmacniający podczas infekcji. 

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Tagi

owoce malina

Sonda

Zjadasz codziennie śniadanie?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!