Jak przechowywać pieczywo?

24/02/2012

Wyobraź sobie świeżo upieczony, pachnący bochenek... A wiesz, jak zachować jego niezwykły smak i aromat na dłużej?

Jak przechowywać pieczywo?
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Pieczywo najlepiej przechowywać w papierowej torbie. Obecnie dostępne są one już niemal we wszystkich supermarketach na dziale z pieczywem i warto z nich korzystać. Dodatkowo należy koniecznie zawinąć je w lnianą lub plastikową torbę, co ochroni przed wysychaniem. Najdłużej można w ten sposób przechowywać chleb żytni (co najmniej kilka dni), nieco krócej - chleb pszenny na zakwasie.

Pieczywo najlepiej przechowywać w papierowej torbie. Obecnie dostępne są one już niemal we wszystkich supermarketach na dziale z pieczywem i warto z nich korzystać. Dodatkowo należy koniecznie zawinąć je w lnianą lub plastikową torbę, co ochroni je przed wysychaniem. Najdłużej można w ten sposób przechowywać chleb żytni (co najmniej kilka dni), nieco krócej - chleb pszenny na zakwasie.
Typowe drożdżowe pieczywo pszenne, zwłaszcza francuskie (np. bagietka) i włoskie (np. ciabatta) zwykle nie nadaje się do przechowywania dłużej niż jeden dzień. Można je jednak zamrozić, a gdy najdzie nas na nie ochota po prostu podgrzać w piekarniku. Inne rodzaje pieczywa też nadają się do mrożenia. Po wyjęciu z zamrażalnika nie należy ich jednak podgrzewać, ale pozostawić na kilka godzin w temperaturze pokojowej. W obu przypadkach dobrze jest rozmrażać pieczywo zawinięte w podwójnie złożoną czystą kuchenną ściereczkę, która wchłonie wilgoć i sprawi, że znowu będzie ono delikatne i chrupiące.

Typowe drożdżowe pieczywo pszenne, zwłaszcza francuskie (np. bagietka) i włoskie (np. ciabatta), zwykle nie nadaje się do przechowywania dłużej niż jeden dzień. Można je jednak zamrozić nawet na kilka tygodni, a gdy najdzie nas na nie ochota po prostu podgrzać w piekarniku.

Inne rodzaje pieczywa też nadają się do mrożenia. Po wyjęciu z zamrażalnika nie należy ich jednak podgrzewać, ale pozostawić na kilka godzin w temperaturze pokojowej. W obu przypadkach dobrze jest rozmrażać pieczywo zawinięte w podwójnie złożoną czystą kuchenną ściereczkę, która wchłonie wilgoć i sprawi, że znowu będzie ono delikatne i chrupiące.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Czy zdarza Ci się wyrzucać jedzenie?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!