Każdy krok to energia!

31/01/2012

Przeciętny człowiek stawia w życiu ok. 200 milionów kroków, a przez ruchliwą stację kolejową w ciągu godziny przechodzą nawet 52 tysiące ludzi. Dlaczego nie spożytkować tej energii kinetycznej do oświetlenia miasta?

Każdy krok to energia!
Fot. PaveGen| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Taka była zapewne pierwsza myśl naukowców-inżynierów, pracujących dla małej firmy technologicznej PaveGen, którzy opracowali dwuskładnikową wykładzinę na bazie gumy z recyklingu. W trakcie ruchu wywołanego krokami między jej dwoma warstwami występuje różnica potencjałów elektrycznych, zamieniana na energię, która zasila wbudowane w nią diody świecące (LED). Co więcej, panele nowej wykładziny posiadają po spodniej stronie przy brzegach wbudowane płaskie akumulatory, pozwalające na przechowywanie zgromadzonej energii nawet do trzech dni!

Taka była zapewne pierwsza myśl naukowców-inżynierów pracujących dla małej firmy technologicznej PaveGen, którzy opracowali dwuskładnikową wykładzinę na bazie gumy z recyklingu. W trakcie ruchu wywołanego krokami między jej dwoma warstwami występuje różnica potencjałów elektrycznych, zamieniana na energię, która może zasilić diody świecące (LED) wbudowane w panele PaveGen. Co więcej, panele nowej wykładziny posiadają po spodniej stronie przy brzegach wbudowane płaskie akumulatory, pozwalające na przechowywanie zgromadzonej energii nawet do trzech dni!
Jak podało pod koniec ubiegłego roku CNN, technologia ta zostanie wykorzystana m.in. w trakcie zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Pierwsze 20 paneli PaveGen zostanie zainstalowane w ruchliwym przejściu pomiędzy centrum handlowo-usługowym Westfield Stratford City a Stadionem Olimpijskim. Władze miejskie spodziewają się tam ruchu rzędu 30 mln osób rocznie. Energia wydzielona w trakcie każdego kroku na panelu wystarczy, aby zasilić na 30 sekund umieszczoną w nim diodę świecącą. Jest to niskoenergetyczne źródło światła, nie potrzebujące dużej mocy do rozruchu.
- Panele nowej wykładziny zamontowane wczesną jesienią na jednym z wielkich festiwali muzycznych w Wielkiej Brytanii, zgromadziły energię z 250 tysięcy kroków wystarczającą do naładowania 10 tysięcy telefonów komórkowych - powiedział Laurence Kemball-Cook, jeden z wynalazców PaveGen. Podkreślił on, że PaveGen może być zastosowana w miastach do oświetlania ulic i przejść podziemnych, map, drogowskazów, tablic informacyjnych oraz reklamowych oraz wystaw sklepowych, jeśli zostanie zainstalowana w rejonach o dużym natężeniu ruchu jak np. centra miast, stacje metra, biurowce czy nawet szkolne i uniwersyteckie korytarze.
Obecnie naukowcy z PaveGen pracują nad technologią masowej produkcji paneli. Są one bowiem droższe niż konkurencyjne źródła światła, ale jak twierdzi Kemball-Cook, w ciągu roku staną się z nimi porównywalne cenowo. Ważny jest przy tym aspekt ekologiczny: panele są wykonane w 100% z gumy pochodzącej ze zużytych opon samochodowych, a ich działanie w ogromnym stopniu ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery, ponieważ nie potrzebuje podłączenia do sieci elektrycznej.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl, pavegen.comTaka była zapewne pierwsza myśl naukowców-inżynierów pracujących dla małej firmy technologicznej PaveGen, którzy opracowali dwuskładnikową wykładzinę na bazie gumy z recyklingu. W trakcie ruchu wywołanego krokami między jej dwoma warstwami występuje różnica potencjałów elektrycznych, zamieniana na energię, która może zasilić diody świecące (LED) wbudowane w panele PaveGen. Co więcej, panele nowej wykładziny posiadają po spodniej stronie przy brzegach wbudowane płaskie akumulatory, pozwalające na przechowywanie zgromadzonej energii nawet do trzech dni!

Jak podało pod koniec ubiegłego roku CNN, technologia ta będzie wykorzystana m.in. w trakcie zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Pierwsze 20 paneli PaveGen zostanie zainstalowane w ruchliwym przejściu pomiędzy centrum handlowo-usługowym Westfield Stratford City a Stadionem Olimpijskim. Władze miejskie spodziewają się tam ruchu rzędu 30 mln osób rocznie. Energia wydzielona w trakcie każdego kroku na panelu wystarczy, aby zasilić na 30 sekund umieszczoną w nim diodę świecącą. Jest to niskoenergetyczne źródło światła, nie potrzebujące dużej mocy do rozruchu.

- Panele nowej wykładziny zamontowane wczesną jesienią na jednym z wielkich festiwali muzycznych w Wielkiej  Brytaniizgromadziły energię z 250 tysięcy kroków, wystarczającą do naładowania 10 tysięcy telefonów komórkowych - mówi Laurence Kemball-Cook, jeden z wynalazców PaveGen. Podkreśla on, że PaveGen może być zastosowana w miastach do oświetlania ulic i przejść podziemnych, map, drogowskazów, tablic informacyjnych i reklamowych oraz wystaw sklepowych, jeśli zostanie zainstalowana w rejonach o dużym natężeniu ruchu jak np. centra miast, stacje metra, biurowce czy nawet szkolne i uniwersyteckie korytarze.

Obecnie naukowcy z PaveGen pracują nad technologią masowej produkcji paneli. Są one bowiem droższe niż konkurencyjne źródła światła, ale jak twierdzi Kemball-Cook, w ciągu roku staną się z nimi porównywalne cenowo. Ważny jest przy tym aspekt ekologiczny: panele są wykonane w 100% z gumy pochodzącej ze zużytych opon samochodowych, a ich działanie w dużym stopniu ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery, ponieważ nie potrzebuje podłączenia do sieci elektrycznej.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl, pavegen.com

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!