Kolendra, czyli chińska... pietruszka

10/11/2015

Jej listki zawierają dużo witaminy C, a poza tym pobudzają apetyt, łagodzą podrażnienia przewodu pokarmowego, usuwają wzdęcia, wspomagają trawienie, zapobiegają niestrawności oraz migrenie. Działają moczopędnie. Coś dodać?

Kolendra, czyli chińska... pietruszka
Fot. WuWu| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

To jedna z najstarszych i najpopularniejszych przypraw ziołowych i roślin leczniczych na świecie, znana także jako „cilantro” czy „chińska pietruszka” (jej listki z wyglądu przypominają natkę pietruszki). W kuchni z powodzeniem ją zastępuje.

Ma mocny, intensywny i odurzający, a jednocześnie świeży, orzeźwiający, korzenno-słodkawy charakterystyczny smak i zapach. Jest ważnym składnikiem azjatyckich rosołów. Dodaje się ją do duszonych mięs (głównie do jagnięciny, drobiu i wołowiny), wędlin i ryb, a także potraw curry, owoców, warzyw, sałat, zup, pikantnych marynat i makaronów. Komponuje się z sosami jogurtowymi i śmietanowymi.

W Tajlandii, gdzie jest niezwykle popularna, kolendrą przyprawia się m.in. ziemniaki, świeże ananasy i mango oraz grillowane ryby. Jest popularna również w kuchni meksykańskiej, hinduskiej, azjatyckiej oraz polskiej, czyli tych preferujących ostry smak.

Domowa hodowla. W warunkach domowych hodować w nasłonecznionym miejscu w temperaturze pokojowej (ok. 21 stop. C). Podlewać regularnie.

Dobra rada. Zalej kolendrę gorącą wodą. Dodaj odrobinę świeżego, startego imbiru oraz sok z ćwiartki cytryny. Posłódź miodem i ciesz się aromatyczną, rozgrzewającą herbatą! 

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!