Zastąp kuchenne pożeracze energii

05/02/2014

W kuchni marnujemy nie tylko wodę, ale – często zupełnie nieświadomie – zużywamy za dużo energii elektrycznej. Zobacz, jak łatwo to zmienić!

Zastąp kuchenne pożeracze energii
Płyta indukcyjna. Fot. IKEA Kraków| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

- Najwięcej prądu „pożerają” lodówka i zamrażarka, ponieważ urządzenia są zawsze włączone. Dlatego kupując nowe sprzęty AGD, starajmy się wybierać najbardziej energooszczędne modele o najwyższej klasie energetycznej (A++ i A+++). W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet do 50% energii – tłumaczy Robert Kowalski, kierownik Działu Mebli Kuchennych w IKEA Kraków.

Zużycie prądu możemy zmniejszyć również niemal o połowę, decydując się na płyty indukcyjne, które są wydajniejsze i bardziej energooszczędne od tradycyjnych płyt grzewczych. - Jest to możliwe dzięki technologii pola magnetycznego, które odczytuje wielkość garnka i automatycznie reguluje płytę grzewczą w taki sposób, aby podgrzewała jedynie jego spód. W momencie zdjęcia garnka z płyty, wyłącza się prąd indukcyjny, co umożliwia optymalne wykorzystanie energii.

- Płyta indukcyjna to również oszczędność czasu, ponieważ nagrzewa się bardzo szybko i osiąga temperaturę docelową w ciągu zaledwie kilku sekund – przekonuje Robert Kowalski. - Warto podkreślić też, że tak samo szybko stygnie, a dzięki temu, że nie nagrzewa się cała, mniejsze jest ryzyko oparzenia. To ogromny plus, zwłaszcza gdy mieszkamy z dziećmi – dodaje.

Oszczędzanie energii nie musi jednak wiązać się z koniecznością wymiany sprzętów AGD. Jej zużycie możemy ograniczyć nawet o 85%, wymieniając tradycyjne żarówki na diody elektroluminescencyjne (diody świecące), w których wykorzystana jest technologia LED. - Są one nie tylko energooszczędnym źródłem światła, ale także charakteryzująsię bardzo długą żywotnością - świecą nawet przez 25 lat! Ponadto dają światło zdecydowanie bliższe dziennemu niż to wytwarzane przez halogenowe żarówki energooszczędne – mówi Robert Kowalski.

Zobacz również jak zaoszczędzić w kuchni wodę: Morze kuchennych oszczędności.

Źródło: IKEA Kraków

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Czy zdarza Ci się wyrzucać jedzenie?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!