Nie lej wody!

09/10/2011

Większość sposobów oszczędzania wody jest bardzo prosta, a przy tym nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Inne z pewnością bardzo szybko się zwrócą. To jednak nie tylko zysk dla domowego budżetu, ale i dla środowiska naturalnego!

Nie lej wody!
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Oto kilka sposobów na łatwe oszczędzanie wody:

Zadowalaj się słabym strumieniem. Nigdy nie odkręcaj wody na maksa. Im mniejszy przepływ wody w kranie, tym większa oszczędność.

Zakręcaj wodę podczas mycia zębów. Dzięki temu podczas jednego szczotkowania możesz zaoszczędzić ok. 5 litrów wody. W przypadku trzyosobowej rodziny to oszczędność minimum 30 litrów wody dziennie!

Korzystaj z prysznica. Podczas kąpieli w wannie zużuwamy średnio cztery razy więcej wody niż biorąc kilkuminutowy prysznic. Szacuje się, że przeciętna rodzina może na tym zaoszczędzić nawet kilka ton wody miesięcznie!

Używaj małej spłuczki w toalecie. Nie zawsze konieczne jest spłukiwanie muszli dużą ilością wody. Co więcej, czasem zdarzają się sytuacje, gdy spuszczamy wodę odruchowo, nawet jeżeli nie ma takiej konieczności. Warto zacząć to kontrolować.

Uszczelnij kran i spłuczkę. Kapiący kran czy nieszczelna spłuczka to prawdziwe pożeracze wody, a tym samym pieniędzy. Kropla do kropli może w ciągu doby dać nawet kilkadziesiąt litrów zmarnowanej wody!

Zainstaluj perlator (aerator).
Jest to rodzaj końcówki montowanej na kranie lub prysznicu, która napowietrza strumień wody. Dzięki temu wydaje się on bardziej intensywny podczas, gdy z kranu wylatuje od 15% do nawet 60% wody mniej. Koszt tego typu urządzenia nie jest duży i waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych, więc z pewnością inwestycja ta szybko się zwróci.

Zainwestuj w fotokomórkę. Zainstalowana przy baterii w umywalce lub zlewie jest nie tylko fajnym gadżetem, ale realnie pozwala zaoszczędzić wodę. Od tej pory będzie ona leciała tylko wtedy, gdy naprawdę będzie potrzebna, a ty nigdy nie zapomnisz o zakręceniu kranu.

Przekonaj się do zmywarki. Wciąż wiele osób twierdzi, że zmywarka pochłania dużo wody i energii. W rzeczywistości zmywanie naczyń w zmywarce jest dużo bardziej ekonomiczne niż mycie ręczne. Nie należy przy tym wcześniej niczego spłukiwać, wystarczy pozbyć się resztek jedzenia z talerzy, garnków i patelni. Jeżeli jednak - z różnych względów - nie masz zmywarki, to zmywaj naczynia w misce, a jedynie płucz pod bieżącym strumieniem.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!