Niewyspane osoby... tyją

20/04/2012

Sen krótszy niż 6 godzin na dobę może rozregulować apetyt i spowodować otyłość - informuje "American Journal of Human Biology".

Niewyspane osoby... tyją
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Otyłość rozwija się, gdy nasze energetyczne wpływy przekraczają wydatki, czyli gdy zjadamy więcej niż wymaga tego nasz poziom aktywności. Jednak dieta i aktywność fizyczna to nie wszystko - wskazują prace dr Kristen Knutson z University of Chicago (USA). Dodatkowym czynnikiem może być niedobór snu. Zbyt krótki lub zaburzony sen może doprowadzić do rozregulowania apetytu i objadania się.

Dr Knutson zebrała dane dotyczące eksperymentalnych i obserwacyjnych badań nad snem. Wynika z nich, że sen krótszy niż 6 godzin na dobę prowadzi do podwyższenia wskaźnika masy ciała (BMI), który jest wyznacznikiem nadwagi i otyłości.

Zbyt krótki sen zaburza wydzielanie greliny i leptyny, co zwiększa apetyt i zaburza odczuwanie sytości. W rezultacie niewyspana osoba je więcej i mniej się rusza.

W USA około 18% dorosłych śpi mniej niż 6 godzin na dobę, co odpowiada 53 milionom niedospanych. Jednak wpływ braku snu na dzieci i młodzież jest jeszcze silniejszy.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Sonda

Jak długo spisz w ciągu doby?

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!