Oszczędne gotowanie

06/10/2011

Gotowanie też może być eko. Wystarczy pomyśleć, jak zwiększyć wydajność prostych kuchennych czynności, by zaoszczędzić zarówno energię, jak i czas. To prostsze niż myślisz!

Oszczędne gotowanie
Fot. iStock| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Dostosuj wielkość palnika lub płyty. Garnki i patelnie stawiaj zawsze centralnie na płycie lub palniku o podobnej średnicy. Nie zużywaj więcej gazu i energii niż jest to konieczne. I pamiętaj, że gaz jest bardziej efektywnym źródłem ciepła, więc - jeżeli to możliwe - gotuj na kuchence gazowej, a nie elektrycznej.

Przerzuć się na szybkowar. Potrawy gotują się w nim szybciej dzięki szczelnemu zamknięciu, które powoduje wewnątrz wzrost ciśnienia i temperatury. Pozwala to zaoszczędzić czas i energię, a dodatkowo przyrządzane dania są zdrowsze, bo cenne składniki nie ulatują razem z parą wodną.

Używaj pokrywek. Przygotowując dania pod przykryciem skracasz czas gotowania od 6% do nawet 30%. Zmniejsza to również konieczność korzystania z kuchennego okapu, który pochłania duże ilości energii.

Gotuj tyle, ile potrzebujesz. Wlewaj do czajnika tylko tyle wody ile akurat zamierzasz zużyć. Nie da się przygotować wrzątku na zapas. To samo dotyczy jedzenia. Lepiej ugotować nieco mniej niż później wyrzucać.

Polub dania jednogarnkowe. Zbieraj na nie przepisy, ponieważ zwykle są nie tylko bardzo smaczne, proste, tanie i szybkie, ale dzięki nim można też zaoszczędzić energię. Co więcej po ich przyrządzeniu jest mało zmywania, co pozwala zaoszczędzić wodę.

Przygotuj cały obiad w piekarniku. I to za jednym zamachem. Mając do dyspozycji dwie blachy i ruszt można tak zorganizować przygotowywanie posiłków, by upiec wszystko jednocześnie. Postaraj się po prostu zagospodarować całą przestrzeń piekarnika.

Piecz od razu po włączeniu piekarnika. Przygotowanie większości dań nie wymaga wcześniejszego rozgrzewania piekarnika, więc najlepiej włączać go dopiero, gdy wszystkie potrawy znajdą się już w środku.

Przyrządzaj więcej. Jeżeli masz mało czasu na gotowanie, możesz - zwiększając nieco ilości składników - przygotować posiłek od razu na dwa dni. Uważaj tylko, aby nie przesadzić, bo w ten sposób - zamiast zaoszczędzić - bez sensu zmarnujesz jedzenie.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!