Panaceum z kraju kangurów

10/04/2016

Lecznicze właściwości drzewa herbacianego odkryli przed wiekami australijscy Aborygeni, którzy jego sproszkowane liście wykorzystywali do leczenia skaleczeń, ukąszeń owadów, a także różnorodnych infekcji skóry i błon śluzowych.


Panaceum z kraju kangurów
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Swoją popularną nazwę drzewo herbaciane zawdzięcza jednak brytyjskiemu podróżnikowi Jamesowi Cookowi. Jego załoga używała bowiem naparu z liści jako środka przeciwko szkorbutowi, popijając go jak herbatę. 

Krótka sława?
Do powszechnego użytku olejek z drzewa herbacianego wszedł dopiero po wydestylowaniu go w 1925 roku. Wówczas o jego nadzwyczajnych właściwościach zaczęli rozpisywać się naukowcy. Jako skuteczny środek antyseptyczny znalazł się nawet w podręcznych apteczkach żołnierzy armii australijskiej, walczących na frontach drugiej wojny światowej. Jednak wraz z pojawieniem się antybiotyków w latach 40. ubiegłego stulecia, naturalne środki o działaniu odkażającym i antybakteryjnym odeszły w zapomnienie. Dopiero pod koniec wieku moda na niekonwencjonalne metody leczenia przywróciła je do łask.

Łagodny, ale skuteczny
Obecnie wyciąg z liści drzewa herbacianego jest niekwestionowanym liderem wśród olejków aromatycznych. Jego skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych prowadzonych na całym świecie. Przyspiesza on proces gojenia się ran, uśmierza ból, dezynfekuje i wzmacnia odporność. Działa łagodząco, a jednocześnie przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. W odróżnieniu do większości dostępnych środków antyseptycznych, nie niszczy zdrowych tkanek i ma naturalne właściwości konserwujące. Jest wykorzystywany jako aktywny składnik leków, parafarmaceutyków i kosmetyków stosowanych w terapii zmian trądzikowych, oparzeń, ukąszeń owadów, a także infekcji skóry stóp, błon śluzowych jamy ustnej i narządów płciowych, wywołanych przez bakterie, grzyby i pierwotniaki.

Odstrasza owady, pobudza zmysły
Wyciąg z drzewa herbacianego w postaci naparów i aromatycznych inhalacji wspomaga walkę z przeziębieniem i grypą oraz działa uspokajająco. Jego łagodzące i odkażające właściwości są wykorzystane w piankach i żelach do golenia. Polecany jest dla cery tłustej ze skłonnością do trądziku. Preparaty na jego bazie stosowane miejscowo łagodzą podrażnienia, przyspieszają proces gojenia drobnych zmian skórnych, a jednocześnie zapobiegają ich powstawaniu. Dodatkowo działają oczyszczająco i odświeżająco na skórę twarzy i szyi. Dzięki charakterystycznemu zapachowi olejek znalazł zastosowanie w produkcji środków odstraszających owady, a także... ekskluzywnych perfum. 

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!