Przepis na idealny sok owocowy

28/03/2012

Testy dowiodły, że najkorzystniejszy wpływ na nasze zdrowie ma sok składający się z mieszaniny wielu owoców. Szklanka odpowiednio przygotowanego napoju zawiera podobne ilości dobroczynnych polifenoli, co kieliszek czerwonego wytrawnego wina lub kawałek gorzkiej czekolady - donosi "Food & Function".

Przepis na idealny sok owocowy
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Nie od dziś wiadomo, że owoce są zdrowe, a ich spożywanie korzystnie dopełnia codzienną dietę. Jak się jednak okazuje owoc owocowi nierówny.

Naukowcy z Uniwersytetu w Strasbourgu (Francja) przebadali różne typy soków owocowych na obecność polifenoli, czyli naturalnych przeciwutleniaczy. Polifenole określane są przez naukowców jako wymiatacze wolnych rodników. Poza tym rozszerzają one naczynia krwionośne, dzięki czemu minimalizują ryzyko wystąpienia poważnych chorób układu krwionośnego.

W testach przeprowadzonych przez francuskich badaczy analizowano ilość naturalnie występujących przeciwutleniaczy (ze szczególnym naciskiem na polifenole), witaminy C oraz cukru w poszczególnych owocach. Badano też wpływ danych soków na rozszerzanie się naczyń krwionośnych u świń hodowlanych.

W kolejnym etapie badań naukowcy skupili się na mieszaninach soków owocowych. Poddawano testom soki wieloowocowe o różnym składzie, modyfikowanym w taki sposób by jak najkorzystniej wpływały na naczynia krwionośne. Według naukowców, dzięki badaniom udało się odkryć skład i proporcje soku wieloowocowego, który najskuteczniej oddziałuje na komórki układu krążenia.

Powinien on zawierać przynajmniej 63% soku z winogron, a do tego odrobinę soku z jabłek, jagód, truskawek, borówki brusznicy, aceroli i aronii. Warto jednak pamiętać, że konieczne jest jeszcze przeprowadzenie testów klinicznych wpływu tak skomponowanego soku na ludzi.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!