Rozszyfruj kod na opakowaniu

11/07/2011

Zastanawiasz się czasem, czy plastikowa butelka lub metalowa puszka nadaje się do recyklingu? Zerknij na opakowanie i rozszyfruj kod, który się na nim znajduje. Dzięki temu segregacja śmieci będzie jeszcze łatwiejsza.

Rozszyfruj kod na opakowaniu
Test| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Symbole materiałów do recyklingu składają się z trzech strzałek, biegnących zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Razem tworzą one trójkąt, wewnątrz którego znajduje się numer użytego surowca. Czasem dodatkowo na pod trójkątem umieszczony jest skrót literowy materiału.

 

 

 

 

 

Tworzywa sztuczne:

Politereftalan etylenu. Jest to tworzywo sztuczne, z którego wytwarza się m.in. butelki i inne opakowania, naczynia, obudowy urządzeń elektrycznych. Włókna PET wykorzystuje się również do producji tkanin polarowych.

Polietylen o dużej gęstości. Tworzywo sztuczne używane do wyrobu m.in. folii, pojemników, rur, nart, żagli, markerów. W porównaniu do PE-LD jest twardszy, bardziej wytrzymały i mniej przezroczysty (mlecznobiały).

Polichlorek winylu. Stosowany do produkcji m.in. wykładzin podłogowych, stolarki okiennej i drzwiowej, listew wykończeniowych, folii, opakowań, elektroizoalcji, rur, strzykawek, cewników oraz innych drobnych przedmiotów.

Polietylen niskiej gęstości. Jest to przezroczyste, elastyczne i miękkie tworzywo sztuczne. Wykorzystywane do produkcji m.in. folii, torebek, opakowań, pojemników, naczyń, izolacji przewodów elektrycznych, rur.

Polipropylen. Tworzywo sztuczne, z którego produkuje się m.in. wykładziny, sprzęt medyczny, butelki, opakowania, pojemniki, artykuły gospodarstwa domowego, zabawki, obudowy, elektroizolacje, zderzaki, przednie części karoserii, elementy wyposażenia wnętrza samochodu, meble.

Polistyren. Jako lite tworzywo sztuczne jest stosowany do produkcji m.in. biżuterii, szczoteczek do zębów, pudełek do płyt CD, elementów zabawek. Najbardziej masowym zastosowaniem polistyrenu jest jednak produkcja jego formy spienionej, nazywanej styropianem. Wytwarza się z niego głównie płyty izolacyjne oraz opakowania.

Inne tworzywa sztuczne,w tym m.in. nylon, szkło akrylowe, poliwęglany, ABS.

Tektura falista. Wykorzystywana jest głównie do wyrobu  opakowań kartonowych.

 

 

 

 

 
   
   
   
   
   

 

Katarzyna Matusewicz

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Tagi

aaa
Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!