Sałata sałacie nierówna

26/10/2015

Jest jednym z najpopularniejszych warzyw. Występuje w bardzo wielu odmianach, jest niskokaloryczna i łatwo przygotować z niej pyszne oraz zdrowe danie. To właśnie tajemnica jej sukcesu!

Sałata sałacie nierówna
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Sałaty można spożywać samodzielnie z dressingiem, oliwą z oliwek i przyprawami lub przyrządzać z nich pyszne sałatki, wzbogacając ich smak o inne warzywa, sery, wędliny, ryby, owoce i zioła. Przygotowane w ten sposób stanowią pełnowartościowy posiłek albo są świetnym dodatkiem do obiadu czy kolacji.

Oto najczęściej występujące odmiany sałaty, które różnią się pod względem wyglądu i smaku:

Sałata rzymska (nazywana długolistną) - jej liście są kruche, mięsiste, gładkie lub pofałdowane, mają wydłużony kształt z wyraźnie zaznaczonymi nerwami. Występuje w zwartych główkach przez co wyglądem może przypominać kapustę pekińską. Jest bogata w witaminy (beta-karoten, witaminy B1, B2, PP oraz C) oraz składniki mineralne (wapń, fosfor i żelazo). W smaku słodka i delikatna. Może być używana w diecie lekkostrawnej. Dobrze komponuje się z serami pleśniowymi oraz ciężkimi sosami na bazie majonezu. Jest podstawą słynnej sałatki Cezara. 

Sałata głowiasta - ma delikatny, lekko słodki smak. Występuje w dwóch odmianach:
masłowa - o miękkich, delikatnych liściach. Jest cennym źródłem błonnika pokarmowego, a także żelaza, magnezu, witamin z grupy B oraz witaminy C.
krucha (tzw. lodowa) - o liściach sztywnych, twardych i pofałdowanych. Jest dosyć trwała, dzięki czemu można ją przechowywać znacznie dłużej niż sałatę masłową, jednak zawiera mniej cennych składników odżywczych.

Cykoria endywia - ma pikantny, gorzkawy smak. Dobrze komponuje się z orzechami, ostrymi serami oraz sałatą masłową. Zawiera dużo witamin (np. witaminę C) i składników mineralnych (m.in. fosfor i żelazo). Dzięki zawartości inuliny oraz intybiny, pobudza apetyt. Występuje w dwóch odmianach:
- eskariola
 - sałata o gładkich liściach.
- kędzierzawa (nazywana też frisee lub sałatą fryzowaną zieloną) - o dość twardych,  karbowanych, postrzępionych liściach.

Cykoria sałatowa (nazywana też radicchio lub czerwoną cykorią) - o kruchych, czerwono-fioletowych liściach. Nadaje się do zapiekania, chociaż traci wówczas swój kolor. Oryginalny wygląd sprawia, że często jest wykorzystywana jako dekoracja potraw. Dobrze komponuje się z szynką dojrzewającą (np. parmeńską) i świeżymi figami. Zawiera goryczkę, która pozytywnie oddziałuje na układ naczyniowy organizmu. Przed podaniem dobrze jest wymoczyć ją w wodzie, dzięki czemu straci nieco swój gorzki smak. 

Rokietta siewna (tzw. rukola) - o charakterystycznych podłużnych, ciemnozielonych liściach. Doskonale komponuje się z kozimi twarogiem i miodem, a także serami i pierogami. Ma dość ostry, wyrazisty smak. Jest używana do produkcji musztardy, a w kuchni może zastępować pieprz.

Roszponka warzywna (nazywana również roszpunką warzywną lub jadalną) - ma niewielkie, łopatkowate liście. Ma neutralny, lekko orzechowy smak. Jest bogata w składniki mineralne (zwłaszcza żelazo), a także witaminy A oraz C. W jej liściach zawarte są olejki eteryczne. Pasuje do niemal wszystkich sałatek.

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!