Spaliny szkodzą sercu

11/03/2012

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza niszczy nie tylko płuca, ale również układ krwionośny. Najnowsze badania pokazują, że toksyczne mikrocząsteczki mogą przenikać do serca.

Spaliny szkodzą sercu
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Smog i spaliny, którymi oddycha większość mieszkańców miast na naszej planecie, uruchamiają w naszym organizmie kaskadę szkodliwych procesów - czytamy w serwisie Eurekalert. Prowadzą one do uszkodzenia komórek i zapoczątkowują procesy zapalne.

- Nie musi nastąpić katastrofa ekologiczna, by zanieczyszczenia powietrza nam zaszkodziły - ostrzega dr Boris Simkhovich ze Szpitala Dobrego Samarytanina w Los Angeles. Zanieczyszczenia są szkodliwe nawet wówczas, gdy pozostają na poziomie dopuszczalnym przez obowiązujące normy. Szczególnie narażone na ich szkodliwe działanie są osoby cierpiące na choroby serca i układu krążenia.

Inny uczony, który badał wpływ zanieczyszczeń powietrza na serce, dr Robert Kloner zaleca, by takie osoby nie ćwiczyły na tzw. "świeżym" powietrzu, kiedy smog jest szczególnie gęsty. Uczony dodaje jednak, że "prawdziwe rozwiązanie, to redukcja zanieczyszczeń powietrza".

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!