Szafran chroni wzrok

27/02/2012

Grupa naukowców z australijskiego uniwersytetu w Sydney oraz włoskiej Aquili dowiodła, że ryżowe dania z szafranem mogą zapobiegać osłabieniu, a nawet utracie wzroku w starszym wieku.

Szafran chroni wzrok
Fot. Fotolia| zdjęcie 1 z 1, kliknij aby powiększyc

Szafran, znany także pod nazwą krokus, jest najdroższą przyprawą świata, wykorzystywaną przez ludzkość od kilku tysięcy lat. Ma charakterystyczny, gorzkawy smak i barwi potrawy na żółty kolor. Obecnie powszechnie dodaje się go do dań na bazie ryżu, tj. risotto, pilaw, paella.

Badacze odkryli, że szafran wzmacnia funkcje ochronne komórek ocznych. Zapobiega także atrofii mięśni oczu, co w wielu wypadkach prowadzi do osłabienia wzroku.
Szafran, znany także pod nazwą krokus, jest najdroższą przyprawą świata. Wykorzystywany jest przez ludzi w pokarmach już od kilku tysięcy lat. Obecnie powszechnie stosowany jest w daniach na bazie ryżu, tj. risotto, pilaw, paella.
Naukowcy australijscy i włoscy doszli do wniosku, że szafran zawiera proteiny, które są w stanie chronić wzrok. Obecnie starają się zrozumieć mechanizm ich działania. Uważają, że zawarte w szafranie aktywne substancje chemiczne mają unikalną właściwość - potrafią odmładzać komórki oczu.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Badacze ustalili, że szafran zawiera białka, które wzmacniają funkcje ochronne komórek ocznych. Okazało się również, że przyprawa ta może zapobiegać zanikowi mięśni oczu, a tym samym osłabieniu wzroku. Obecnie naukowcy starają się zrozumieć dokładny mechanizm działania szafranu. Uważają, że zawarte w nim aktywne substancje chemiczne mają unikalną właściwość - potrafią odmładzać komórki oczu.

Na podstawie: naukawpolsce.pap.pl

KM

Szanuj środowisko! Zanim wydrukujesz, zastanów się, czy naprawdę jest to konieczne! … drukuj

Komentarze ()

Copyright 2012 © wymiatam.com
Wymoiatam.com na Facebooku!